Zelené
Seznam účinků, které moderní věda zelenému čaji přisuzuje, je požehnaně dlouhý. Díky obsahu antioxidantů zelený čaj účinně brání tělo před působením volných radikálů, upravuje vysoký krevní tlak, zabraňuje kornatění tepen, napomáhá prevenci rakoviny a odbourává cholesterol v krvi. Osvěžuje tělo i mysl, podporuje činnost centrální nervové soustavy a ocení ho i vaše pokožka: vitamin E, který obsahuje, totiž oddaluje proces stárnutí.
Již před 2.500 lety pro zelený čaj horoval Chang-Chung-Ching, „čínský Hippokrates“ z Ch´a: „ Neopíjí jako rýžové víno, naopak podporuje dobrý zdravotní stav a udržuje v duši harmonii“. Lékař Chang Hua přidává: „Ten, kdo pije zelený čaj, žije déle, je zdravý a vitální.“ Dr. Nicolas Direks z Nizozemí pak v roce 1641 uvádí: „Pití zeleného čaje pomáhá lidem zbavit se bolesti a utrpení. Čaj přináší energii, podporuje činnost mozku.“ Proč právě Japonci žijí déle než lidé z jiných zemí? Možná právě proto, že zelený čaj konzumují pravidelně. Označují jej zároveň přídomkem „filozof mezi nápoji“.
Příprava zeleného čaje je o něco málo složitější než příprava čaje černého. Chcete mít opravdu dobrý zelený čaj? Vroucí vodu nechte pár minut odstát, přibližně na teplotu 60 - 80oC. Pokud zelený čaj zaléváte horkou vodou, vylučují se do nálevu i třísloviny a čaj zhořkne. Je to důvod, proč někteří lidé říkají, že jim zelený čaj nechutná - přitom jen stačí mírně upravit jeho přípravu. Z jedné dávky zeleného čaje je možné připravit dva až tři nálevy.