Přidejte se k nám a už vám nic neunikne ❤️. Co všechno získáte "obyčejnou registrací"? 1. Uvidíte CELOU nabídku e-shopu. 2. Možnost nákupu vybraných produktů za VIP ceny. 3. Možnost pronakupovat se na věrnostní slevy ve výši až 5 %.

Děrované brýle bez dioptrií ELEGANT

TO 1 TO 2 TO 3 Zvolte variantu
45 hodnocení

První, co by nám měl oční lékař doporučit pro zlepšení stavu u řady očních vad a nemocí, jsou speciální cviky a speciální děrované brýle, které nám toto cvičení usnadní, jak co do zapomínání, tak co do účinnosti. Na rozdíl od dioptrických brýlí vám děrované brýle pravidelným nošením opravdu zastaví zhoršování zraku a zajistí jeho následné zlepšení. Nebo snad znáte někoho, komu běžné brýle zrak zlepšily natolik, že je mohl odložit? Zhoršující se zrak - kromě chorob dědičných a organického původu - je charakteristickou civilizační chorobou. Psychické napětí, stres, namáhání zraku, nedostatek odpočinku a spánku také zhoršují kvalitu i ostrost našeho zraku, kterým nás příroda obdařila.


  • Zvolte variantuExterní sklad, dodání do 2-10 dnůExterní sklad, dodání do 2-10 dnůExterní sklad, dodání do 2-10 dnů
    Můžeme doručit do: 3.4.2024 3.4.2024 3.4.2024
640 Kč
  • Barva
Kategorie: Zdravé oči
 

Děrované brýle VISION FIX - typ ELEGANT

Děrované brýle nutí oči při pohledu přes jednotlivé otvory k vykonání drobných pohybů, díky tomu dochází k posílení vašich očních svalů a následně ke zlepšení vašeho zraku až o několik dioptrií.
  • vyrobeno z neprůhledného plastu s malými otvory rozmístěnými tak, aby přicházející paprsky světla směřovaly přímo k buňkám očních receptorů ve žluté skvrně sítnice
  • upozornění - barvy jsou mírně odlišné od vyobrazení: vínová je tmavší, mírně do hněda, tlumeně decentní, stejně tak modrá je oproti vyobrazení krásně elegantní
  • rozměry:
typ brýlí šířka brýlí délka nožiček
ELEGANT 126 mm 124 mm
SPORT 130 mm 125 mm
ORIGINAL 127 mm 120 mm
  • všechny modely VISION FIX fungují na stejném principu, rozdíl je jen ve vzhledu a rozměru
  • brýle jsou univerzální, jsou dostatečně pružné, přizpůsobují se tvaru hlavy, přesto je mezi modely nepatrný rozdíl
  • nejprodávanější je verze ELEGANT - svým tvarem nejčastěji vyhovuje tvaru obličeje. Na druhém místě je verze SPORT, která vyhovuje hlavně mužům s úzkým obličejem. Přesto že jsou rozdíly minimální (v tabulce), je nejlepší si brýle vyzkoušet - ideální je navštívit naše klubové centrum v Hranicích na Moravě, kde si můžete vyzkoušet všechny nabízené modely a vybrat si tak brýle, které vám "dobře sednou" na tvar vašeho obličeje. Při jejich nošení se díky tomu budete cítit příjemně, především však brýle budou fungovat opravdu na 100 %. Možné je i setkání v místě vašeho bydliště ve městech ležících na trase Hranice - Ostrava, Hranice - Olomouc a Hranice - Vsetín, občas dokážeme zajistit vyzkoušení i v Praze a Brně.
  • v naší nabídce najdete dvě cenové relace děrovaných brýlí. U varianty ADIUVIS® (dovoz USA) jsou otvory vrtané konicky (častá reakce je "nutí mne víc zaostřovat" = intenzivněji cvičit oční svaly). Varianta VISION FIX (Slovenkso) má dírky vrtané rovně, i tak však zajistí dostatečně kvalitní trénink očních svalů. Varianta ADIUVIS® je však nejméně prodávaná - ne kvůli vyšší ceně, ale právě proto, že při fyzickém zkoušení vyhovují svým tvarem jen cca 5 - 10 % zákazníků, což je škoda, protože konické vrtání je jak už jsme zmínili nutí k intenzivnějšímu posilávání očních svalů.

Pokyny pro správné užívání a efektivní dosažení výsledků:

  • nosit brýle každý den alespoň po dobu 30 minut. Můžete v nich sledovat televizi, číst, pracovat na počítači...
  • používejte je pouze za dobrých světelných podmínek, ať už je to jasné sluneční světlo nebo kvalitní umělé zdroje světla
  • během užívání nenechte pohled "zamrznout", neustále pohybujte očima - dívejte se na objekty v různých částech obrazovky, dívejte se střídavě na vzdálené a blízké objekty. Ideální je čtení nebo práce na počítači, během které neustále přeostřujete zrak, aniž byste si to uvědomovali.
  • v prvních dnech noste brýle alespoň 10 - 15 minut, než si na ně zvyknete, co nejdříve však přejděte na minimálně půl hodiny denně. Čím delší dobu a čím častěji denně je budete užívat, tím rychlejších výsledků dosáhnete. Vždy však dbejte na pohodu svých očí i svou. Když cítíte, že oči jsou již unavené, tak děrované brýle sundejte a nechte oči odpočinout.
  • doporučení: je vaše práce spojena s vysokým zatížením očí, trávíte vy nebo vaše dítě spoustu času sledováním televizních pořadů, videoher, aktivitami na počítači / chytrém telefonu? Začněte používat děrované brýle preventivně. Vhodné jsou i k obnovení vidění v pooperačním období.
  • upozornění - varování! na našem trhu je řada levných padělků od 50,- do cca 500,- Kč, které mají dírky vrtané nepravidelně, dírky jsou příliš velké nebo malé a rozhodně s nimi nedosáhnete zkvalitnění svého zraku. Někdy je poznáte podle vůně (nekvalitní plast má specifický odér), někdy podle vrtání - už pouhým okem je vidět nepravidelnost, nebo když přejedete bříškem prstů přes dírky, cítíte drobné nesrovnalosti. Někdy bohužel na první pohled nekvalitní zpracování nepoznáte - zde může být vodítkem právě cena. Klinické studie a pozitivní lékařské a uživatelské zkušenosti se vztahují pouze na optické pomůcky značky Trenér očí Vision Fix a ADIUVIS®. Kvalita materiálu děrovaných brýlí VISION FIX byla potvrzena atestem č. 472105869 nezávislé laboratoře Institutu pro testování a certifikaci ve Zlíně.
    • zároveň s děrovanými brýlemi se nesmí nosit kontaktní čočky (střídat dioptrické a děrované brýle je možné) – pokud nosíte kontaktní čočky nebo máte nasazené dioptrické brýle, oční svaly nepracují
    • nesmí se používat při řízení motorového vozidla, neboť zhoršuje periferní vidění
    • brýle je nutné udržovat vždy čisté, otvory musí být průhledné (nesmí být zanesené nečistotou). Proto od nás dostáváte pouzdro, aby v době, kdy je neužíváte, byly brýle chráněné před poškozením či znečištěním.
    • při běžném čištění používejte hadřík, suchý nebo namočený do vlažné vody. V případě znečištění otvorů mastnotou nebo podobným znečištěním můžete používat běžný saponát na mytí nádobí v kombinaci také spíše s vlažnou nebo jen mírně teplou vodou.
Trenér oči Vision Fix neléčí následující oční choroby, ale používání je možné i:
  • v případě očních chorob diabetického původu
  • v případě očních chorob, jejichž původem je vysoký krevní tlak
  • v případě šedého a zeleného zákalu
  • pokud uvedené choroby nejsou prvořadou resp. jedinou příčinou poruchy zraku, tak se ostrost vidění může zlepšit pravidelným používáním děrovaných brýlí Trenér očí Vision Fix.
Příčiny poruch zraku:
  • jasné (ostré) vidění je pro nás samozřejmostí přesně do té chvíle, ve které si uvědomíme, že oči nám stále častěji slzí, jsou unavené a obrysy věcí, které jsme až doposud viděli jasně a ostře, jsou rozmazané a písmenka při čtení jsou stále více "rozostřená"
  • užívání elektronických přístrojů nám nabízí různá vylepšování včetně možnosti zvětšování plochy (písma, obrázků), a tak si často ani nestačíme včas všimnout, jak se nám zhoršuje (nejen) zrak
  • zhoršující se zrak patří mezi stále častější civilizační nemoci (však se podívejte: dřív byla na každém rohu hospoda, dnes je tam prodejna brýlí :-( )
  • psychické napětí, stres, přetěžování zraku nadměrným a u dětí předčasným používáním elektroniky (počítače, tablety, mobily, televize...), nedostatek odpočinku a pobytu v přírodě, to vše má vliv na zhoršování našeho zraku
Jak pomáhají děrované brýle zlepšit váš zrak?
  • oko je mimořádně složitý orgán. Světelné paprsky, které zasáhnou oko, se lámou na povrchu rohovky, prochází čočkou a přes sklivec se dostávají na sítnici, odkud zrakový nerv přenáší informace do mozku.
  • za normálních okolností naše oči vykonávají pohyb ze strany na stranu cca 50krát za vteřinu. Ostrost vidění závisí do velké míry právě na míře rychlosti těchto pohybů.
  • technický rozvoj, resp. využívání technických novinek a nedostatek pobytu v přirozeném prostředí (v přírodě) má na rychlost a frekvenci pohybů našich očí prokazatelně negativní vliv
Abychom viděli jasně předměty v různých vzdálenostech, musí naše oči provádět neustálé zaostřování. To se děje za pomoci tzv. ciliárního svalu, který vyklenuje či zplošťuje oční čočku a tím umožňuje zakřivení světelných paprsků tak, aby se protly na sítnici. Kromě toho se na zaostřování rovněž podílí i šest vnějších očních svalů. Důležitá je i spolupráce obou očí, bezchybný přenos nervových vzruchů a jejich zpracování v příslušných oblastech mozku. Pokud něco z toho nefunguje, jak má, dochází ke vzniku očních vad. Jak ovšem zjistil již před sto lety americký lékař a badatel William Bates, oči lze velice snadno trénovat a že normální fungování oka lze obnovit. K jeho dosažení doporučují lékaři na celém světě více druhů známých očních tréninků (Batesovy cviky, Koplakovova metoda, Schneiderova metoda, oční jóga), které ovšem z důvodu nedostatku času, především však trpělivosti a vůle praktikuje jen málo postižených. Jednodušší a řadou lékařů bohužel preferované je nasazení dioptrických brýlí, které ve svém důsledku vedou k ještě většímu "zlenivění" zraku a tím jeho zhoršování (zvyšování počtu dioptrií).
 
Jednou z pomůcek, která pomáhá zastavit zhoršování zraku či dokonce zlepšit již vzniklé oční vady, jsou tzv. děrované brýle (správný termín je "trenér očí"). Děrované brýle umožňují trénink zraku díky kombinaci těchto tří mechanismů:
  1. "Vytrhují" naše oční svaly ze strnulosti, nutí je, aby aktivně zaostřovaly a vyhledávaly optimální polohu k pozorování jednotlivých předmětů.
  2. Omezují množství světelných paprsků dopadajících na sítnici. Tím dodávají očním receptorům menší počet podnětů, takže je pro oko postižené oční vadou jednodušší zaostřit (každý fotograf ví, že zúžení otvoru pro přívod světla do fotoaparátu znamená zvýšení hloubky ostrosti). Protože paprsky navíc přicházejí hlavně ze středu zorného pole a méně z jeho okrajů, je k jejich správnému zakřivení nutná menší změna tvaru čočky. Díky tomu i lidé, kteří se jinak bez dioptrických brýlí neobejdou, mohou s brýlemi děrovanými vidět ostře. To přispívá k tomu, že se jejich oči se znovu učí své správné funkci.
  3. Zlepšují schopnost mozku vyhodnotit přijímaný obraz. I když totiž oko poskytuje jen neúplný obraz okolí, mozek má tendenci chybějící části "puzzle" doplnit.
Kdy se dostaví výsledky?
  • děrované brýle jsou určeny především k tomu, aby vám pomohly zastavit rozvoj očních vad a nemocí a předejít jejich zhoršování. Při pravidelném cvičení však často dochází ke zlepšení zraku, a to až o několik dioptrií. (až 6 dioptrií během půl roku pravidelného cvičení)
  • je potřeba uvědomit si, že každý člověk reaguje jinak. Někteří lidé udávají značné zlepšení již po týdnu užívání, jiní potřebují k zaznamenání prvních výsledků i tři týdny. Důležité je tedy vytrvat a alespoň první tři měsíce používat děrované brýle každý den.
  • Pro větší účinnosti děrovaných brýlí je vhodné kombinovat jejich nošení i s dalšími metodami, které mohou přispět ke zlepšení zraku - např. provádět oční cviky (např. palming, oční jogu...), užívat potravinové doplňky a nezapomínat ani na posilování příslušné stránky psychiky.
  • doplňky stravy podporující zdravý zraku nás najdete ve stejné kategorii jako děrované brýle
Nezapomeňte na stravu a světlo
  • další důležitou věcí, která ovlivňuje naši schopnost vidět, je strava. Oči totiž patří mezi orgány nejvíce náročné na živiny: až 25% vitaminů, minerálů a dalších živin, které přijmeme z potravy, využije naše tělo pro výživu očí a tkání, které souvisejí s procesem vidění (oční nerv, cévy atd.). Důležité jsou také antioxidanty, které chrání oči před degenerativními procesy způsobeným volnými radikály.
  • podle očního lékaře Marca Grosmanna navíc správná výživa ovlivňuje zdraví dalších orgánů, které se podílejí na správném fungování očí. Podle čínské medicíny jsou to v první řadě játra. Zhoršení jejich funkce je velmi často příčinou jak náhlého snížení schopnosti zaostřit, tak i třeba syndromu unavených, červených a pálících očí při práci na počítači. S viděním ale úzce souvisí i naše ledviny, srdce a také štítná žláza.
  • významný vliv na oči má i světlo, které nás obklopuje. Naše oči jsou totiž přizpůsobeny slunečnímu záření, nikoliv umělému světlu s odlišným spektrálním složením, které oči přetěžuje. Holističtí oční lékaři proto doporučují pobývat co nejvíce venku, na přirozeném slunečním světle. A pokud to není možné, alespoň si pořídit tzv. zdravé světlo -  plnospektrální osvětlení (v naší nabídce ZDE), jehož světlo se barevným složením blíží slunečnímu záření. Pod umělým osvětlením, které nemá vyvážené barevné spektrum, se zornička rozšiřuje podstatně víc, než při slunečním svitu stejné intenzity. Následkem pak může být trvalé rozšíření zorniček, které později vede ke světloplachosti, ale hlavně k predispozicí zeleného zákalu. Spolu s tím, jak se roztahuje zornička, totiž stoupá nitrooční tlak.
  • prevenci i léčení se uplatní také působení barevného světla či vizualizace různých barev. Teplé barvy, jako je žlutá či červená, přitom výrazně podporují prokrvení očí, zelená má harmonizující účinky a studené barvy (modrá a indigová) zase podporují relaxaci očních svalů.
  • vhodným pomocníkem je samozřejmě i bylinná léčba a užívání speciálních potravních doplňků (důležité je přitom nejen to, jaké látky obsahují, ale i jejich vzájemný poměr). Problematické je naopak užití akupresury. Ta sice může být velmi účinná, při neodborném provedení však může zrak naopak poškodit.
Praktické odkazy a zajímavé články:

Jak děrované brýle používat?
Při dalekozrakosti a vetchozrakosti:
  • pokud vidíte dobře na dálku, ale máte problém zaostřovat na blízké předměty, používejte děrované brýle především při činnostech, kdy se díváte převážně na blízko - například při čtení, práci s počítačem apod.
Při krátkozrakosti:
  • děrované brýle noste především v situacích, kdy potřebujete zaostřovat na dálku - například při procházkách přírodou.
U dětské krátkozrakosti:
  • Často se krátkozrakost projeví krátce po nástupu do školy. Dítě pak nemá problém se čtením či psaním, ale na tabuli už vidí velmi obtížně. Zde mohou být děrované brýle velmi užitečné, a proto je vhodné je vyzkoušet ještě předtím, než lékař předepíše příslušné dioptrie. Vzdálenou tabuli totiž dítě vidí jen jednou dírkou, takže na ni snáze zaostří a jeho zrak se tím trénuje. To může přispět k úplnému vymizení či podstatnému zlepšení oční vady.
U kombinovaných vad:
  • Pokud jste například krátkozrací a v určitém věku začnete navíc trpět vetchozrakostí, neboli stařeckou dalekozrakostí, pak lékaři obvykle předepisují dvoje brýle, nebo tzv. bifokální či multifokální skla, která ovšem nejsou zcela dokonalá. Děrované brýle podporují správné a plynulé zaostření při pohledu do dálky i na blízko, a proto vám pomohou vidět ostře předměty v různých vzdálenostech.
Při únavě očí:
  • Zejména při dlouhotrvající práci na počítači dochází často k únavě zraku, pálení očí a pocitům suchosti. To může zároveň způsobovat i ztuhlost a bolestivost krční páteře, bolesti hlavy apod. Děrované brýle vám mohou pomoci předejít všem těmto potížím. Používejte je ale především při práci s textovými soubory. Pokud pracujete s grafickými programy, mohou způsobit nepřesnosti ve vnímání barev, detailů atd.
Jako sluneční brýle:
  • Při nošení děrovaných brýlí dopadá do našich očí celkově menší množství světla a tím samozřejmě i méně UV záření. Díky tomu mohou přispět k ochraně světla při pobytu na slunci (stejný princip ostatně využívá řada přírodních národů), aniž by došlo k deformování slunečního spektra, jako je tomu u běžných slunečních brýlí.

Z článků očního specialisty
Peter Grunwald je uznávaný oční specialista, pravidelně přednášející ve dvanácti zemích světa. Říká: Velmi málo lidí se rodí se špatným zrakem. Většina lidí špatný zrak získává.
Špatný zrak je, jak známo, způsoben přílišným přetěžováním očních svalů. Dioptrické brýle pouze napomáhají narůstání tohoto problému. Když Vaše oči začínají mít problémy se zaostřováním, použití dioptrických čoček pouze vyrovnává tuto chybu necvičí oko. To je důvod, proč lidé, kteří nosí často brýle, potřebují čas od času stále silnější a silnější dioptrická skla.
Děrované brýle je potřeba nosit každý den minimálně 15 až 20 minut. Mezi tím pokračujete v nošení Vašich obvyklých brýlí nebo kontaktních čoček.
Děrované brýle jsou rovněž spojovány se snížením srdečního tepu, když pracujete na počítači. Testy indikují, že když oči zaostřují na nehybný předmět (obrazovku počítače), dochází po pár minutách ke vzrůstu srdečního tepu, který je jedním z nejlepších indikátorů stresu, a to v rozmezí od tří do pěti procent. Tato hodnota stačí na to, aby způsobila napětí ve svalech a přivodila bolesti hlavy.
Protože drobné dírky v děrovaných brýlích jsou menší než je běžná velikost oční zornice, uvolňuje používání děrovaných brýlí oční svaly bez ztráty jasnosti obrazu. Snížení napětí v očích je pociťováno neprodleně a srdeční tep se vrací k normálu během pár minut, říká Grunwald.
  • Děrované brýle jsou výbornou náhradou drahých bifokálních brýlí. Poskytují dobré vidění na blízko i na dálku. Jednou z nejdůležitějších možností užití děrovaných brýlí je jejich preventivní působení proti krátkozrakosti. Tato možnost prevence je v současné době zcela zanedbávána. Mohou být použity také jako sluneční brýle.
  • Aby podvěsek mozkový mohl dobře fungovat, potřebuje všechny vlnové délky světla. Děrované brýle dovolí procházet i těm vlnovým délkám, které normální sluneční brýle odfiltrují.
  • Jsou bez lékařského předpisu, a když srovnáme cenu děrovaných brýlí s cenou dioptrických brýlí, tak děrované brýle nejsou drahé. Rovněž není potřeba je po čase měnit za silnější brýle.
Spolupráce mozkových hemisfér
Při pohledu děrovanými brýlemi člověk vidí svět jako přes včelí plást - v podobě mnoha malých oddělených obrázků. Tyto malé obrázky jsou vedeny očními nervy do mozku a mozek z nich skládá jeden velký obraz zorného pole, který pak vidíme.
Když se díváme bez děrovaných brýlí, obraz vzniká v levé polovině mozku (v levé hemisféře).
Díváme-li se přes děrované brýle, skládá se výsledný obraz z mnoha malých částí, a tento proces probíhá v pravé hemisféře. Do činnosti se v tomto případě zapojují části mozku, které při běžném vidění nejsou vůbec využívány. Tím je mozek stimulován k využití dalších svých možností které obvykle nepoužívá, např. učí se jiným způsobem zaostřovat. Je tedy možné říci, že mozek se učí jiným způsobem vidět, protože oči jsou čidla, která pouze umožňují obraz do mozku přivést.
Při pohledu děrovanými brýlemi tedy dochází k propojování obou mozkových hemisfér a k jejich součinnosti.
Pravá hemisféra, ve které se skládá obraz z děrovaných brýlí, je místem, kde se v mozku nachází centrum tvořivosti: výtvarných schopností, pohybových schopností, schopnosti skládat z jednotlivých částí celý obraz, schopnosti nacházet nová řešení, intuice, fantazie, představivost, prostorového vnímání atd.
Proto používáním děrovaných brýlí člověk - vedle trénování očních svalů - podporuje také své tvořivé schopnosti.
Žijeme ve společnosti, která preferuje levohemisférické činnosti - racionální myšlení, orientaci na fakta a pravidla, praktičnost. Většina lidí proto používá převážně tuto levou racionální hemisféru. Nošení děrovaných brýlí trénuje zanedbávanou pravou hemisféru a tím přispívá k vyrovnání činnosti obou hemisfér mozku a k harmonizaci celého člověka.
Podle čínské medicíny jsou oči spojeny s játry, takže cvičením očí pomocí děrovaných brýlí se nejen trénují oči a mozek, ale také se povzbudí činnost jater, čímž se aktivuje celý organismus.
Dva rozdílné způsoby použití děrovaných brýlí
1. Použití děrovaných brýlí na cvičení. Jednak může člověk používat děrované brýle při nějaké aktivní činnosti, např. při sledování televize, při čtení, při práci na počítači a podobně. Při tomto způsobu použití se cvičí oči a mozek.
2. Použití děrovaných brýlí při odpočinku. Druhou možností je nasadit si děrované brýle při odpočinku. Člověk jen sedí, nic nedělá, je v klidu. V tomto případě je mozek daleko méně než obvykle zaměstnáván vzruchy přicházejícími zvenku a může se mnohem více věnovat své vlastní práci - optimalizaci činnosti celého systému, tedy celého člověka. Člověk není zaměstnán běžnými činnostmi a má možnost dívat se na svět ze zcela jiného úhlu pohledu než je zvyklý. Mozek začíná pracovat v jiných frekvencích než obvykle. Tyto frekvence jsou podobné těm, do kterých se dostává člověk při meditaci. Tato hluboká relaxace umožňuje načerpání nových sil, regeneraci organismu a velmi intenzivní odpočinek.
 
Trénování mozku
Děrované brýle lze rovněž použít k tréninku mozku u neslyšících a u lidí s vadami sluchu, k tréninku paměti u starších lidí a jako pomůcka ke zklidnění a k soustředění u hyperaktivních dětí a u dětí s lehkou mozkovou dysfunkcí.
Zkušenosti s používáním děrovaných brýlí ukazují, že u osob s velmi dobrým zrakem, které nepotřebovaly zrak zlepšovat, ale které měly problémy s pamětí, došlo poté, co intenzivně cvičily a děrovanými brýlemi, k výraznému zlepšení paměťových funkci.
U mnoha starších lidí s postupem času slábnou mozkové funkce. Začne-li se mozek cvičit pomocí děrovaných brýlí, je možné obnovit pozapomenuté mozkové spoje. Potřebná doba ke cvičení je v tomto případě několik hodin denně. Nošení děrovaných brýlí je zcela bezpečné. Respektujte však své subjektivní pocity. Dostaví-li se únava nebo nepříjemný pocit, cvičení přerušte a další den zkraťte dobu používání brýlí. 
 
Pomůcka pro hyperaktivní děti
Použití děrovaných brýlí poskytuje u dětí s poruchami učení a s poruchami soustředění jednoduchou a přirozenou cestu ke zklidnění a k zaměření pozornosti na jednu konkrétní věc. Rovněž je při pohledu děrovanými brýlemi do mozku přiváděno daleko méně informací než při běžném vidění, takže mozek není tak zatěžován informacemi z vnějšího prostředí. Nedochází tedy k přetěžování mozku a dítě se může lépe soustředit na právě prováděnou činnost.
 
Použití děrovaných brýlí jako rehabilitační zdravotnické pomůcky
Děrované brýle lze rovněž použít k tréninku mozku u neslyšících a u lidí s vadami sluchu, k tréninku paměti u starších lidí a jako pomůcka ke zklidnění a k soustředění u hyperaktivních dětí a u dětí s lehkou mozkovou dysfunkcí.
Zkušenosti s používáním děrovaných brýlí ukazují, že u osob s velmi dobrým zrakem, které nepotřebovaly zrak zlepšovat, ale které měly problémy s pamětí, došlo poté, co intenzivně cvičily a děrovanými brýlemi, k výraznému zlepšení paměťových funkci.
U mnoha starších lidí s postupem času slábnou mozkové funkce. Začne-li se mozek cvičit pomocí děrovaných brýlí, je možné obnovit pozapomenuté mozkové spoje. Potřebná doba ke cvičení je v tomto případě několik hodin denně. Nošení děrovaných brýlí je zcela bezpečné. Respektujte však své subjektivní pocity. Dostaví-li se únava nebo nepříjemný pocit, cvičení přerušte a další den zkraťte dobu používání brýlí.
Použití děrovaných brýlí poskytuje u dětí s poruchami učení a s poruchami soustředění jednoduchou a přirozenou cestu ke zklidnění a k zaměření pozornosti na jednu konkrétní věc. Rovněž je při pohledu děrovanými brýlemi do mozku přiváděno daleko méně informací než při běžném vidění, takže mozek není tak zatěžován informacemi z vnějšího prostředí. Nedochází tedy k přetěžování mozku a dítě se může lépe soustředit na právě prováděnou činnost.
 
Použití děrovaných brýlí jako rehabilitační zdravotnické pomůcky pro neslyšící
MUDr. Jaroslava Příhodová, ušní specialistka, která pracuje s lidmi s vadami sluchu, říká: Neslyšící, kteří používají kochleární implantát, potřebují trénovat mozek k obdobné činnosti, jaká nastává při tvoření obrazu v mozku z mnoha malých obrázků z děrovaných brýlí.
Vláskové buňky v kochlei poskytují spojitý vjem zvuku. Při stimulaci implantátem dostává sluchový nerv oddělené zvukové vjemy, které mozek syntetizuje do celistvého komplexního vjemu zvuku.
Protože se jedná v obou případech o stejný princip, může použití děrovaných brýlí pomoci rozvíjet syntetizační schopnost mozku nejen u zraku, ale i u sluchových vjemů.

oční strečing, palming


Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole: