Přidejte se k nám a už vám nic neunikne ❤️. Co všechno získáte "obyčejnou registrací"? 1. Uvidíte CELOU nabídku e-shopu. 2. Možnost nákupu vybraných produktů za VIP ceny. 3. Možnost pronakupovat se na věrnostní slevy ve výši až 5 %.

Faktomluva, Hans Rosling

Kód: JMP 11
4 hodnocení
439 Kč / ks
Skladem (>3 ks)
Většina z nás se nezávisle na úrovni vzdělání v pohledu na svět mýlí. Obrovské mezery v poznání jsou nejspíše způsobeny rychlými a velkými změnami (k lepšímu), které se na světě odehrály během posledních desetiletí. Máte pocit, že se stav světa zhoršuje anebo se dokonce řítíme do záhuby? Pak patříte k většině, která se mýlí. Budete-li se zajímat o fakta, zjistíte, že je to trochu jinak. Vlastně ne trochu. Je to přesně naopak.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Faktomluva, Hans Rosling
 • počet stran: 352
 • vazba: pevná, s přebalem, lesklá
 • 1. vydání (r. 2018)
 • rozměr 15,5 x 22,5 x 3 cm
 • hmotnost: 0,64 kg
 • stáhněte si ukázky - viz záložka související soubory
Kniha tak důležitá pro pochopení světa, že ji Bill Gates daroval všem americkým vysokoškolským absolventům roku 2018.
Kniha odhalující naši naprostou neznalost současného stavu - zázraků lidského pokroku v tvrdých datech.
Kniha, která je vaším novým antidepresivem ve světě, kde se zdánlivě nemožné stává možným.
Osobní poznámka autorky projektu AMALTEIA: Knihu by si měl přečíst každý občan bez ohledu na svůj věk, životní situaci či stupeň vzdělání. Proč? Odpověď na Vás čeká na 350 stránkách této knihy. Jsem přesvědčená, že tím mmj. získáte imunitu nejen vůči reklamám, ale i před svým vlastním modelem chování a posuzováním situací. Když jsem si dělala test (13 otázek), byla jsem nejprve překvapena úvodní informací, že správně bývá 1-2 odpovědi, a to i u vysoce vzdělaných lidí. Následně mne překvapil můj výsledek (7x správně) a třetím překvapením byl průzkum v mém okolí. Během prvních tří týdnů si test udělalo 15 lidí z mého okolí, jednou byl výsledek nula, 2x byl počet správných odpovědí 3, zbytek byl jedna až dvě správné odpovědi. Vidět souvislosti JINAK, ve správných souvislotech a s předstihem - i to je jedním z důvodů vzniku našeho projektu. Ano, knížka může být pro někoho "těžká" na čtení, tak jako všechno, co děláme poprvé. Ne-e, rozhodně Vás nepodezřívám, že byste četli poprvé knížku ♥, jen budete při jejím čtení pravděpodobně často v situaci nového úhlu pohledu na věc, tzv.  "AHA-momentu" (aha - to mne nenapadlo, takhle jsem to nevnímal/a, to je vlastně pravda...), který bude ovšem atakován zažitými postoji (to přeci není možné, vždyť doteď to všude říkali jinak... S jedním kamarádem jsme dokonce odpověď kolem nosorožce ověřovali hned na několika webech, tak moc se bránil přijmout správnou odpověď. Někdy je prostě docela těžké překonat své návyky a zjednodušující vzorce diktující nám postoje "to není možné". Mimochodem, v knížce se dozvíte i to, proč je každý z nás - tedy i Vy - schopný polykat meč.)
Přeji Vám tedy dětsky otevřenou mysl a nádhernou radost z objevování souvislostí a důsledků.
S láskou Vaše Božena LANDOVÁ
„Tato kniha je poslední bitvou v mém celoživotním poslání – v boji proti ničivé globální nevědomosti. V předchozích bitvách jsem se vyzbrojil rozsáhlými datovými soubory, chytrým softwarem, energickým stylem přednášek a švédským bajonetem. Nestačilo to. Doufám ale, že tato kniha svůj účel splní.“ Hans Rosling, únor 2017

Faktomluva: úlevný zvyk tvořit si pouze takové názory, pro které máte silná podpůrná fakta.

Když mají lidé odpovídat na jednoduché otázky o stavu světa - například zda ubývá extrémní chudoby, jaká je na Zemi průměrná délka života nebo o počtu násilných trestných činů - volí systematicky špatné odpovědi. Tak špatné, že kdyby měli zcela náhodně odpovídat šimpanzi, dosáhnou lepších výsledků než učitelé, investiční bankéři i nositelé Nobelovy ceny.
Hans Rosling, lékař, statistik a populizátor vědy, nabízí vysvětlení tohoto překvapivého jevu. Popisuje deset instinktů, nevědomých, ale předvídatelných myšlenkových zkreslení, která ovlivňují naše názory na okolní svět. Například instinkt propasti: máme sklon rozdělovat svět na zásadně odlišné tábory, negativity (více si všímáme jevů špatných než dobrých), ale také urgentnosti (pocit „teď, nebo nikdy“ nás vede k unáhleným rozhodnutím), či instinkt obviňování (úlevu nám přináší hledání viníka, nikoli příčiny).
Soustředíme-li se na fakta, zjistíme, že svět jako celek je na tom mnohem lépe, než si myslíme. A že se navíc rychle zlepšuje. Neznamená to, že neexistují vážné problémy a rizika, které lidstvo ohrožují. Poznáme-li však své klamné instinkty, dokážeme se na problémy dívat na základě faktů a věnovat se řešení toho, co je opravdu důležité.Inspirující Faktomluva, protknutá napínavými i dojemnými příběhy ze života autora, je zásadní knihou, která nejenže změní způsob vašeho hodnocení světa, vybaví do boje s ničivou nevědomostí, ale vybaví vás i schopností správně reagovat na všechny budoucí výzvy.
V knize se mimo jiné dozvíte, že
 • Na světě už neexistují dva typy zemí, zastaralé dělení na rozvinuté a rozvojové země neplatí. Máme tu 192 zemí v souvislé řadě socioekonomického vývoje.
 • Asijské země se v řadě ukazatelů zlepšují tak rychle, jak tomu nikdy v Evropě nebylo.
 • Podpora poskytovaná bohatými zeměmi či jednotlivci chudším zemím dlouhodobě pomáhá a silně funguje: zmenšuje nerovnost, vytváří nové trhy a snižuje globální rizika i pro nás.
 • K veškerému pokroku směrem k lepšímu zdraví a bohatství doposud dochází za cenu zvýšených uhlíkových emisí, které jsou zdrojem bezprostředně hrozících změn klimatu.
 • Máme mnoho důvodů k optimistickému pohledu na budoucnost světa, protože v současné době je spravován velmi špatně. Otevírají se nám tedy ohromné příležitosti ke zlepšení života všech lidských bytostí.
Řekli o knize

„V rukou Hanse Roslinga začínají data zpívat. Globální trendy týkající se zdraví a ekonomiky získávají živé barvy. A širší obraz globálního rozvoje - s některými překvapivě dobrými zprávami - najednou nabývá ostrých rysů.“  TED

„Nadějeplná kniha o tom, co dokáže lidský pokrok, když se naučíme pracovat s fakty namísto podléhání vrozeným biasům.“ Barrack Obama

„Pokud si potřebujete udělat pauzu od mediálního obrazu rozpadajícího se světa, vřele vám doporučuji tuto ‚faktuplnou‘ a přitom superzábavnou knihu. Vlastně bych měl doporučit, aby se stala východiskem pro jakoukoli diskusi o ekonomice, politice a stavu světa vůbec.“  Seeking Alpha

„Nádherné... Roslingův talent přednášet a vášeň pro statistiku se snoubí na každé stránce. Kdo jiný by demonstroval lidský pokrok pomocí grafu‚ počet kytar na obyvatele‘?“ Financial Times

„Hans Rosling vypráví příběh tajného tichého zázraku lidského pokroku tak, jak to dokáže jedině on. Ale Faktomluva nám přináší mnohem víc. Vysvětluje, proč je pro nás tak obtížné pokrok zaznamenat, a učí nás, jak jej vidět jasněji.“ Melinda Gatesová

Bill Gates o knize Faktomluva (Factfulness) Hanse Roslinga, české titulky, 2 minuty

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: