Přidejte se k nám a už vám nic neunikne ❤️. Co všechno získáte "obyčejnou registrací"? 1. Uvidíte CELOU nabídku e-shopu. 2. Možnost nákupu vybraných produktů za VIP ceny. 3. Možnost pronakupovat se na věrnostní slevy ve výši až 5 %.

BIO Psyllium 150 g

Kód: ZD 43
100% příroda
2 hodnocení
130 Kč / ks
Skladem (3 ks)
Jemně mleté psylliium vás zbaví pocitu hladu, navodí pocit sytosti, brání ukládání škodlivých tuků v těle. Vláknina z obalů semen jitrocele vejčitého (indického) zvětšuje až 40-ti násobně svůj objem, snižuje hutnost zbytku potravy a urychluje průchod potravy střevem. Je tedy ideální pomocník pro správné vyprazdňování a šetrné, přesto vysoce účinné pročištění tlustého střeva. Upravuje stolici na formovanou, až měkkou masu. Napomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, zajišťuje správné fungování organismu.

Detailní informace

Detailní popis produktu

BIO Psyllium zn. Zdravý den, 150 g
 • složení: 100% indická vláknina (plantago ovata - slupky jitrocele indického), jemně rozemleté
 • Psyllium BIO Zdravý den je pěstované podle pravidel ekologického zemědělství - BIO-CZ-002
 • psyllium lze přidávat téměř do všech potravin a nápojů, např. cereálních snídaní, polévek, kaší, špenátu, pomazánek
 • psyllium je nenávykové, chemicky inertní, zcela netoxické, je velmi šetrné a nedráždí stěny střev ani žaludku. Doporučuje se také všem, kteří z důvodu citlivosti trávicího traktu nemohou užívat vlákniny ze sušeného ovoce, celozrnných obilovin nebo otrub. Psyllium je vhodné i pro bezlepkovou dietu, protože neobsahuje lepek ani složky mléčného či obilného původu.
 • ideální je užívat psyllium ráno, ještě nalačno, minimálně půl hodiny před snídaní, tak dosáhnete nejefektivnějšího působení a tím i pročištění
 • neobsahuje žádné cukry
 • jak působí na vlasy: vlas velmi citlivě reaguje na každou změnu v organismu a svou kvalitou ji věrně odráží. Díky očistě střev se vaše tělo zbaví nežádoucích toxinů. Čistotu a známky osvobození organismu tedy uvidíme také na pokožce a na vlasech, které budou lesklé a pružné.
 • DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: dodržujte dostatečný pitný režim, minimálně 0,2 l tekutin na každých 10 kilo své váhy (celkový doporučený příjem tekutin je 0,4 l na každých 10 kg váhy, cca polovina však může být formou jídla - ovoce, zelenina, polévky...), jinak by mohlo psyllium způsobit i zácpu, potíže s trávením a tím následně znemožnit hubnutí.
 • příprava: 1-2 čajové lžičky (5-10 g) 1-2 x denně. Konzumujte nejlépe mezi jídly, případně 1/2 až 1 hodinu před jídlem. Vždy dostatečně zapijte vodou!
 • doporučená maximální dávka: 12 g u dospělého člověka (celková doporučená denní dávka vlánin je 30 - 35 g)
 • skladujte v suchu při teplotě do 25°C a vlhkosti do 70%. Výrobek není určen pro děti. Ukládejte mimo jejich dosah.
 • nutriční hodnoty na 100 g:
  • energetická hodnota 797 kJ / 190 kcal
  • tuky 0,7 g, z toho nasycené mastné kyseliny 0,2 g
  • sacharidy 0 g, z toho cukry 0 g
  • vláknina 92 g
  • bílkoviny 2 g
  • sůl 0,165 g

Proč je příjem vlákniny nezbytný?
Jestliže strava neobsahuje dostatek vlákniny, zpomaluje se činnost trávicí soustavy a tvoří se zácpa, v horším případě se v těle hromadí nebezpečné odpadní látky, nám známe toxiny, jež se tvoří v průběhu trávení přijímané potravy.
Jednoduše řečeno se strava, obsahující nedostatečné množství vlákniny či dokonce žádnou, zdržuje v trávicím traktu zbytečně dlouho a prochází jím mnohem déle než je zdrávo. Tráveniny postupně začínají kvasit a někdy i hnít, čímž vznikají toxiny, které mohou být pro lidský organismus velmi nebezpečné.
Takový problém nenastane, pokud přijímáte dostatečné množství vlákniny, k čemuž může přispět pravidelná konzumace psyllia. Dávejte si ho každý den a problémy vymizí.
Doporučených 30 g vlákniny denně není úplně jednoduché dosáhnout, pomoci nám proto mohou také méně tradiční zdroje nebo doplňky stravy, které mají jako jedny z mála v tomto případě význam. Dobrým pomocníkem a zdrojem rozpustné vlákniny může být například psyllium, které můžete pít jako nápoj nebo například přidat do jogurtu nebo kaše. Využít můžete i jablečnou, ovesnou nebo jinou vlákninu, vhodným zdrojem jsou také otruby. Tyto bohaté zdroje vlákniny můžete využít i při domácím pečení.
Pokud vás zajímá obsah vlákniny v různých druzích potravin, nahlédněte do rozsáhlé databáze potravin,
údaj o vláknině najdete u každé z více než 7000 položek.
Co je vlastně psyllium?
Psyllium jinak také Jitrocel indický (vejčitý) je zvláštní rostlinka, která má nenápadné květy a drobné lístky, na kterých roste jemné chmýří. Nejvíce se vyskytuje v Indii, ale pěstuje se i v Pákistánu, Iráku a také Austrálii. Během sklizně se pak z jitrocele získávají vyčištěné obaly semen. Tyto obaly jsou ideálním přírodním zdrojem potřebné rozpustné vlákniny, my je známe pod názvem psyllium. Jak pravděpodobně víte, tento druh vlákniny umí vstřebávat vodu a to tím způsobem, že jí na sebe naváže, následně zvětší objem a vy máte větší pocit sytosti. Psyllium uvnitř těla bobtná a dokáže regulovat nejen trávení tuků a cukrů, ale poslouží jako živina mikrobiální flóry v trávicím traktu. Tím, že psyllium pohlcuje nadbytečné tekutiny, vzniká gelová hmota, která působí jako píst. Tento pak v podobě stolice odstraní škodlivé zplodiny, které vznikají ve střevech a žaludku při zpracování jídla.
Psyllium funguje jako prebiotikum, čistí trávicí soustavu, reguluje vyprazdňování, zbavuje tělo nežádoucích odpadních látek a toxinů, zároveň je to perfektní doplněk, který využijete při redukční dietě. Psyllium je čistě přírodní, nejsou v něm obsaženy žádné chemické látky a není návykový. Závěrem je dobré zmínit, že byste si měli hlídat i kvalitu a tím i barvu. Kvalitní psyllium by mělo mít světlé béžové zbarvení, drť musí být čistá a jemná. Kvalita se pozná i díky schopnosti bobtnat, čím více totiž bobtná, tím je kvalitnější.
Psyllium a zdravá stolice
Pokud má organismus fungovat správně a být jak se říká čistý, pak je nejdůležitější každodenní zdravé vyprazdňování. Správná stolice by měla mít světlejší barvu, konzistenci jílu a nezapáchat. Jestliže se stane, že některé z těchto kritérií vaše stolice neplní, je nejvyšší čas zařadit doplněk stravy v podobě Psyllia.
Stačí jen několik dní užívání a stolice získá tu správnou hustotu, kterou má mít. Ve chvíli, kdy se dostane do trávicího traktu, zvětší svůj objem až čtyřicetinásobně, navíc se utvoří gel, jež na sebe bude vázat přebytečné tekutiny.
Psyllium začne bobtnat a tím vytlačovat z trávicího traktu veškeré škodliviny, jak ty toxické, tak rakovinotvorné a mechanickou cestou pomáhá k snadnějšímu a rychlejšímu vyprázdnění střev. Umí absorbovat nejen řadu odpadních látek, ale i jedovatých toxinů, jež jsou uvolňovány hnilobnými bakteriemi. Velkou výhodou je, že snižuje riziko kontaktu škodlivých látek se sliznicí střev a žaludku.
Které vlastnosti nás u psyllia potěší nejvíce?
 • konzumací nalačno nás zbaví pocitu hladu a vyvolá pocit sytosti
 • nejsou v něm obsaženy žádné cukry
 • je v něm vysoký obsah rozpustné vlákniny
 • brání ukládání nežádoucích tuků v těle
 • udržuje optimální hladinu cholesterolu v krvi
 • podporuje pravidelné a správné vyprazdňování
 • zajišťuje efektivní fungování organismu, díky čemuž jsou z potravy vstřebávány potřebné živiny, zatímco zbytky potravy putují pryč.
Kdy může psyllium pomoci?
 • funguje jako prevence rakoviny tlustého střeva
 • působí proti onemocnění srdce
 • pomáhá při diabetu (prodlouží vstřebatelnost jednoduchých cukrů, zároveň s tím i inzulinovou odezvu, což přispívá ke stabilnější hladině cukru v krvi)
 • přispívá k účinné léčbě hemeroidů (díky tomu, že je po psylliu stolice měkčí, není vyvíjen takový tlak na konečník při vyprazdňování)
 • preventivně brání problémů s trávením, zabraňuje zácpě, průjmu i nadýmání
 • působí jako prebiotikum
 • normální funkce dýchacího systému
Vhodné užívání psyllia
Jestliže vás trápí potíže se zácpou nebo jen potřebujete upravit stolici, je možné užívat psyllium ráno i večer. Pokud jde o dávku, stačí rozmíchat 1 až 2 (to je maximum) lžičky do vody nebo čaje a ihned vypít. Někdo není schopen psyllium ve vodě či čaji pozřít a rozmíchává si ho do mléka, což jde samozřejmě také. Většinou se účinek dostavuje už během tří dnů užívání. Potom snižte dávkování na 1 lžičku ráno před snídaní.
V případě průjmu je vhodné dávkovat stejně jako u zácpy a to z toho důvodu, že vláknina nasákne přebytečnou vodu v organismu a tím pomůže s regulací průjmu, kterého vás tak zbaví mnohem rychleji.
Ke snižování hladiny cholesterolu stačí běžná ranní dávka, což je 1 lžička.
Jakmile psyllium rozmícháte v tekutině a vypijete, vždy ještě vypijte dalších 250 ml vody, čaje, případně mléka.
Čemu věnovat pozornost při užívání psyllia?
Jak jsme už zmínili několikrát, zásadní je dostatečný pitný režim, protože když budete pít málo tekutin, může psyllium způsobit zácpu a velmi nepříjemně bránit průchodnosti střev. Nikdy ho nedávejte malým dětem, pro které je zcela nevhodné. Semena je nutné užívat v takové formě, ve které jsou. Ta, která jsou vcelku, nikdy nedrťte ani nežvýkejte, zkrátka je rozmíchejte a jednoduše vypijte. Neužívejte psyllium při organické poruše trávicího traktu. Jestli berete nějaké léky, snažte se vše načasovat tak, abyste léky užívali cca hodinu po užití psyllia, případně si vlákninu dejte až hodinu po požití léku nebo po jídle. Psyllium totiž může mít vliv na vstřebávání některých léků i důležitých látek obsažených v potravě, což je také důvod, proč je jeho konzumace ideální nalačno. Vždy je lepší se o užívání psyllia při užívání léků poradit s vaším lékařem, který vám doporučí správné načasování.
Psyllium může snížit hladinu cukru v krvi, čímž se ovlivňuje i potřeba léků na diabetes či inzulínu, je proto nezbytné sledovat hladinu cukru v krvi. Mezi léčiva, která může psyllium ovlivňovat, patří antikolaguanty, antidepresiva, přípravky proti dně a zánětům, diuretika, salicyláty, tetracykliny (širokospektrá bakteriostatická antibiotika), nitrofurantoin (chemoterapeutikum močových cest), inzulín, lithium a dioxin. Ovlivnit může i vstřebávání železa, zinku, vápníku a také vitaminu B12. Rozhodně nesmíme zapomenout zmínit i fakt, že už byla prokázána i alergická reakce na psyllium. Vhodnost užívání psyllia by měla konzultovat každá žena, která je těhotná nebo kojí.
Nejme tlustí, jsme jen zavodnění
Nejde o výmluvu těch, komu se nedaří zhubnout. Občas naše tělo skutečně zadržuje vodu více než je zdrávo a nám tento fakt přidává objem i kilogramy. Ten, kdo zavodnění zjistí, obvykle začne omezovat tekutiny. Což je přesný opak toho, co bychom měli dělat. Pitný režim je důležitý. Omezit je třeba ale sůl a rovněž cukr. Pomocníkem mohou být i bylinky na odvodnění, které lze užívat jako doplněk stravy, nebo v podobě bylinkových čajů, které popíjíme po doušcích během dne. O které jde?
Petržel
Močopudné účinky má klasická petržel. Snižuje též tlak a zabraňuje zánětům močových cest. Zkusili jste již syrovou petržel v salátu? Překvapí vás, jak je výborná.
Kopřiva
Tradiční bylinou na odvodnění je kopřiva. Nabízí močopudné, protizánětlivé a antirevmatické účinky. Mladou kopřivu si dokážete na zahradě pěstovat celoročně. Stačí tu starou pravidelně posekat. Největší sílu má na jaře. Pro různé kopřivové špenáty a karbanátky si ji lze zamrazit.
Pampeliška
Odvodnění umí napomoci též pampeliška. Listy z pampelišky lze užívat v jarních salátech a celoročně do čaje. Jde o skvělý stimulant pro naše ledviny.
A proč se vlastně zavodňujeme?
Paradoxně proto, že málo pijeme. Problémem je též velké množství soli a cukru ve stravě, nesprávně fungující lymfatický systém i různá kardiovaskulární onemocnění. Příčinou bývá též hormonální nerovnováha (například v menopauze), nevhodná antikoncepce a běžně k zavodnění dochází během těhotenství. Tehdy však bylinky na odvodnění rozhodně neužívejte.
 
zdroje: prima-receptar.cz, celostnimedicina.cz, wikipedie

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: