Přidejte se k nám a už vám nic neunikne ❤️. Co všechno získáte "obyčejnou registrací"? 1. Uvidíte CELOU nabídku e-shopu. 2. Možnost nákupu vybraných produktů za VIP ceny. 3. Možnost pronakupovat se na věrnostní slevy ve výši až 5 %.

Semena na klíčení BIO Mungo 200 g

Kód: ZD 06
1 hodnocení
99 Kč / ks 495 Kč / 1 kg
Skladem (2 ks)

Strava je hra - pojďme se tedy bavit a užívat všeho, co pro nás příroda v rozličných variantách připravila pro radost i užitek. Příroda do každé ze svých potravin ukryla neuvěřitelné množství energie i léčivé síly, kterou můžeme využít ve svůj prospěch. BIO mungo fazole Zdravý den® určené k celoročnímu klíčení. Jsou vhodné k přímé konzumaci, do salátů nebo jako přísada do rozličných jídel. Mají jemně kořeněnou chuť.

Detailní informace

Detailní popis produktu

BIO semena na klíčení 200 g - fazole MUNGO
  • složení: fazole mungo (Vigna radiata) z ekologického zemědělství
  • BIO mungo fazole Zdravý den® určené k celoročnímu klíčení
  • vhodné k přímé konzumaci, do salátů nebo jako přísada do rozličných jídel
  • mají jemně kořeněnou chuť
  • doporučené užití: Použijte na ozdobení pečiva, polévek, do zeleninových nebo těstovinových salátů. Můžete je použít i k přípravě čerstvé domácí zeleninové šťávy. Konzumujte nejlépe syrové, pro zachování všech výživných látek.
  • země původu: Itálie
Návod k přípravě:
Doba namáčení: 8 - 12 hodin
Doba klíčení: 3 - 4 dny
Ideální teplota: cca 20 °C
Propláchnout vodou: 2-3x denně
Sklizeň při velikosti: 1-3 cm
Před konzumací propláchnete vodou. Klíčky je možné uchovat 1 – 2 týdny v chladničce. Skladujte v suchu a chladu.
 
Fazole MUNGO
Většina lidí zná klíčky mungo fazolí z receptu chop suey či obecně z asijské kuchyně. Jejich stopy můžete najít dále i v indické, africké a jihoamerické kuchyni. Šálek mungo výhonků obsahuje pouze 31 kalorií, což z nich činí super potravinu při dietě. Přidání mungo klíčků do vašeho jídelníčku vám zajistí příval energie, vitamínů, minerálů a cenných živin. Podívejme se na tyto klíčky detailněji v našem článku.
Klíčky mungo fazolí obsahují kvalitní prospěšné sacharidy a bílkoviny. Každá porce těchto klíčků obsahuje 6,2 gramů sacharidů a 1,9 gramů vlákniny, což nabízí příznivé účinky na zdraví trávicího ústrojí. Šálek těchto fazolových klíčků se také může pochlubit 3,2 gramy bílkovin – živin nezbytných pro zdraví a údržbu imunitního systému – a obsahuje méně než čtvrtinu gramu tuku. Mungo kíčky mají opravdu skvělý nutriční profil.
Mungo výhonky tak mají nízký obsah kalorií, obsahují kvalitní vlákninu a vitamíny B, C a vitamín K. Jejich konzumaci vaše tělo opravdu ocení.
Co konkrétně mungo klíčky obsahují a jak to může pomoci vašemu zdraví
Přidání klíčků mungo fazolí do vašeho jídelníčku je skvělou cestou ke zdravé a vyvážené stravě. Co vše v těchto výhoncích najdeme? Je toho opravdu mnoho:
1. Vitamin K
Bakterie v tlustém střevě vyrábí nějaký ten vitamín K, ale podle několika studií toto množství úplně nestačí na uspokojení vašich každodenních potřeb. A klíčky mungo jsou opravdu dobrým zdrojem vitaminu K – 1 šálek syrových výhonků obsahuje 34 mikrogramů tohoto vitamínu, což znamená, že muži dostanou 28% svého doporučeného denního příjmu, a ženy získají 37% DDD.
Vitamín K je nezbytný pro proces srážení krve. Rovněž reguluje mineralizaci kostí a pomáhá udržet správnou hustotu kostí. Protein závislý na vitaminu K inhibuje tvorbu vápníku v krevních cévách, což snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Na jeden vitamín až dost benefitů pro zdraví, nemyslíte?
2. Vitamin C
Antioxidační schopnosti vitaminu C chrání buňky před volnými radikály. Některé volné radikály vznikají jako vedlejší produkt biochemických procesů v těle. Jiné se tvoří v reakci na celulární stres z různých zdrojů, jako je sluneční světlo, nedostatek spánku a kouření cigaret. Tak jako tak, tyto volné radikály našemu zdraví rozhodně neprospějí.
Pokud nejsou volné radikály neutralizovány antioxidanty, připojí se ke zdravým buňkám, což způsobí jejich poškození a zánět, který vede k chronickým onemocněním. Vitamin C je také součástí kolagenu pojivové tkáně, který podporuje a posiluje kůži, chrupavky a orgány. Jeden šálek čerstvých klíčků mungo dodává 14 miligramů vitaminu C. Odborníci přitom doporučují, aby muži denně konzumovali 90 miligramů vitaminu C, zatímco ženy by měly přijmout 75 miligramů tohoto vitamínu denně. Každý, kdo kouří, by měl do těchto doporučení přidat dalších 35 miligramů.
3. Železo
Asi 90 procent železa ve vašem těle je uchováno a znovu používáno, ale stále potřebujete železo dostatečně přijímat v potravě, abyste vyrovnali množství, které se obvykle každý den z těla vylučuje. U mužů to znamená získání 8 miligramů železa ze své každodenní stravy, ženy pak potřebují 18 miligramů. Železo je obsaženo v krevním barvivu hemoglobinu, který přenáší kyslík z plic do tkání. Dále pak železo podporuje váš imunitní systém tím, že usnadňuje růst buněk, které regulují imunitní odpověď a napadají infikované buňky. Z jednoho malého šálku mungo výhonků tak muži získají 12 procent a ženy 15 procent doporučeného denního příjmu železa.
4. Folát (kyselina listová)
Kyselina listová (neboli folát) je vitamin B9, který je důležitý pro vytváření DNA, výrobu a udržování nových buněk a tvorbu zdravých červených krvinek. Tyto funkce z něj dělají nezbytný vitamin pro každého z nás. Je však obzvláště důležité tímto vitamínem podporovat období růstu plodu u těhotných žen. Tyto ženy tak potřebují dostatek kyseliny listové, protože zabraňuje vzniku vrozených vad mozku a míchy, ke kterým dochází během prvních 28 dnů těhotenství. Z 1 šálku syrových mungových klíčku získáte cca 16 procent doporučeného denního příjmu.
5. Mangan a měď
Můžeme směle říct, že všechny minerály nacházející se v klíčích z mungových bobů prospívají vašemu zdraví. Dále se zaměřme na další minerály – mangan a měď.
Vaše tělo používá měď k podpoře vašeho imunitního systému, stejně jako k udržení funkcí mozku a pomoci při absorpci železa. Mangan podporuje reprodukční zdraví tím, že vám pomáhá vytvářet pohlavní hormony a také posiluje vazivové tkáně vašeho těla. Každá porce mungo fazolí s klíčky o velikosti 1 malého šálku se může pochlubit obsahem manganu 0,2 miligramu, což představuje 11 procent doporučeného denního příjmu manganu u žen a 9 procent u mužů. Každá taková dávka klíčků obsahuje také 171 mikrogramů mědi a poskytuje nám cca 19% doporučeného denního příjmu tohoto minerálu.
6. Vláknina
Není to jen o vitamínech nebo minerálech. Mungo klíčky jsou hodně bohaté na vlákninu. A jak asi víte, existuje opravdu mnoho důvodů, proč byste měli ve stravě mít dostatek vlákniny. Asi tím nejdůležitějším důvodem je, že stabilizuje trávicí systém přidáním objemu do stolice a tím předcházíte průjmům a zažívacím problémům. Současně s tím se pak stolice dobře pohybuje a zabraňuje tím vzniku zácpy. Takže benefity jako vyšité.
V dlouhodobější perspektivě je vláknina skvělá pro zdraví vašeho srdce. Snižuje hladinu cholesterolu, což snižuje krevní tlak. To pak zlepšuje celkové zdraví srdce, zabraňuje rozvoji srdečních onemocnění, mrtvice a srdečních záchvatů. 85g mungo klíčků obsahuje 5g vlákniny.
Nyní jsme si rozebrali zdravé látky, které mungo klíčky obsahují. Podívejme se také obecně na zdravotní přínosy těchto klíčků.
Mungo klíčky a jejich účinky na naše zdraví
Jaké zdravotní výhody má přidání mungo klíčků do vašeho jídelníčku?
Jsou super pro zdravý kardiovaskulární systém
O tom jsme už v tomto článku psali. Obsah vitaminu C (což je výkonný antioxidant) v těchto klíčcích pomáhá zdraví srdce. Potraviny bohaté na antioxidanty pomáhají zabránit rozvoji aterosklerózy a snižují pravděpodobnost mrtvice a srdečního záchvatu. Obsah vlákniny zase pomáhá udržet stabilizovaný krevní tlak, čímž se ještě více chráníte před srdečními chorobami, mrtvicí a infarktem. Ale samozřejmě také závisí na vašem celkovém jídelníčku, to je potřeba dodat.
Pro zdraví kostí
Díky vysokému obsahu vitaminu K v mungo klíčcích je jejich konzumace skvělý způsob, jak přispívat k udržení zdraví vašich kostí. Lidé, kteří přijímají dostatek vitaminu K, mají menší pravděpodobnost, že budou trpět zlomeninami kostí a že se u nich rozvine osteoporóza. A obsah vitaminu C, který se vyskytuje v klíčích mungo fazolí, také pomáhá udržovat silné a zdravé kosti.
Pro zdraví očí
Díky vitamínu C, pravidelná konzumace mungo klíčků může pomoci zabránit makulární degeneraci. Vitamíny typu B nacházející se v těchto klíčích pomáhají také předcházet vzniku katarakty. Je však třeba provést další studie, aby se zjistila souvislost mezi klíčky a rychlostí makulární degenerace.

Strava je hra - pojďme se tedy bavit a užívat všeho, co pro nás příroda v rozličných variantách připravila pro radost i užitek. Příroda do každé ze svých potravin ukryla neuvěřitelné množství energie i léčivé síly, kterou můžeme využít ve svůj prospěch.

Klíčky - nejsilnější energie rostlin
Jen si to představte - kolik energie a síly musí semínko vyvinout, aby se prodralo skrz hlínu a mohlo růst?
Výsledek obrázku pro seed sprouting png
Aktivátorem enzymů uvolňujících klíček je voda, někdy postačí i vlhkost, která probudí semínko k životu. To vypustí výhonek s velkou spoustou enzymů, antioxidantů (v tomto případě jsou to vitaminy A a E rozpustné v tucích), dále pak vitamin C, některé vitaminy skupiny B a mezi velké plusy patří určitě i vláknina, kterou dělíme na rozpustnou a nerozpustnou. Rozpustná forma snižuje hladinu cholesterolu, zpomaluje vyprazdňování žaludku i vstřebávání glukozy do krevního řečiště, což ocení především diabetikové. Nerozpustná vláknina působí jako šetrný střevní kartáč, který naše střeva očistí od všech nepotřebných nánosů, se kterými si již naše tělo neumělo poradit. Chlorofyl, který dodává rostlinám zelené zabarvení, přirozeně čistí krev, zabraňuje růstu nepřátelských bakterií a je přirozeně protizánětlivý. To vše pro změnu ocení lidé s různými formami autoimunitních poruch, jako je např. roztroušená skleroza, diabetes 1. typu, lupus, revmatoidní artritida, autoimunitní zánět štítné žlázy...
A aby toho nebylo málo, obsahují klíčky také významné množství minerálních látek:Výhonky cizrny, vojtěšky (častěji ji ale najdete pod názvem alfalfa), mandlí, pohanky, sezamu a slunečnice obsahují krásné množství vápníkuŽelezo pak najdeme v klíčcích zelené a červené čočky, fazolek munga, adzuki, hrachu. Jedním z dalších minerálů, který je tolik nezbytný pro podporu činnosti téměř stovky enzymů upevňujících naši imunitu, propůjčuje pleti zdravý vzhled a napomáhá regenerovat oční rohovku, je zinek. Ten najdeme ve výhoncích dýně a vojtěšky. Dalším bohatým zdrojem zinku jsou ovesné vločky - přidat je můžete klidně i jako zavářku do polévky, fantazii se meze nekladou. (pro využití zinku je vhodnější zařadit výhonky do jídelníčku v odpoledních až večerních hodinách, kdy naše tělo nejlépe zužitkuje právě tento minerál).Výhonky bývají bohaté také na draslík, který je nezbytný pro správnou činnost našeho srdíčka. Najdeme jej v naší dobré vojtěšce, hrachu, naklíčeném žitu, ale také sezamu. Hořčík pak ukrývají výhonky mandlí, cizrny, hrachu, slunečnice a pšenice. V některých z klíčků najdeme také selen, další z významných minerálních antioxidantů, který je rovněž třeba pro správnou funkci štítné žlázy. Překvapilo vás, co všechno se skrývá v jediném klíčku? Jedinou snězenou hrství si dopřejete vitaminový, minerální, ale také enzymatický gejzír všeho, co tělo nejen po zimě postrádá. Jen těžko byste našli levnější a dostupnější zdroj např. vitaminu C.

Cenové porovnání jsme pro vás udělali 26. dubna 2018. Ceny jsou přepočítané na 200 g balení. Do nabídky jsme pro vás zařadili semínka zn. Zdravý den, kdy po využití klubové slevy je i cena za vojtěšku a řeřichu pro vás nejpříznivější na trhu.
 
  vojtěška ředkvička   rukola pískavice   hořčice   řeřicha brokolice
Zdravý den 119,- Kč 119,- Kč 119,- Kč   99,- Kč   99,- Kč 119,- Kč 249,- Kč
Sonnentor 112,- Kč 158,- Kč 158,- Kč 116,- Kč 116,- Kč 116,- Kč       x
Hortus   138,- Kč      x      x      x      x      x       x
Happy eat 172,- Kč 218,- Kč 210,- Kč 108,- Kč      x 174,- Kč 214,- Kč

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: