Přidejte se k nám a už vám nic neunikne ❤️. Co všechno získáte "obyčejnou registrací"? 1. Uvidíte CELOU nabídku e-shopu. 2. Možnost nákupu vybraných produktů za VIP ceny. 3. Možnost pronakupovat se na věrnostní slevy ve výši až 5 %.

Proč spíme, Matthew Walker

Kód: JMP 10
Neohodnoceno
439 Kč / ks
Skladem (2 ks)
Co kdybyste zjistili, že všichni máme ve svých životech elixír mládí, krásy, štíhlého těla, zdraví, chytrosti a dobré nálady? A že není nic snazšího, než jej použít: naučit se pořádně spát! Kolik hodin jste dnes v noci spali? Pokud méně než osm, pak asi stejně jako většina lidstva trpíte spánkovou deprivací. O co přicházíte? Lidé, kteří si dopřávají dostatek spánku, jsou zdravější, chytřejší, štíhlejší, atraktivnější a šťastnější. Příčinu své únavy a zdravotních potíží hledejte v nedostatku kvalitního spánku a pak teprve jinde. Evoluce nás touto bezbrannou fází denního rytmu nevybavila náhodou!

Detailní informace

Detailní popis produktu

Proč spíme, Matthew Walker
 • počet stran: 416
 • vazba: brožovaná, bez přebalu, lesklá
 • 1. vydání (r. 2018)
 • rozměr 14,6 x 21,7 x 2,5 cm
 • hmotnost: 0,55 kg
 • stáhněte si ukázku - viz záložka související soubory
Výborná, čtivá a velmi přínosná kniha o spánku, díky které začnete měnit své návyky, uvažovat o změně životního stylu a spánku především. Je neuvěřitelné, že na téměř 400 stranách se dá popisovat pouhý spánek, ale autor se tématem zabývá přes 20 let, uvádí velké množství studií, vše ukazuje na praktických příkladech a uvádí řadu doporučení či situací k zamyšlení.
Autor se důkladně zabývá také kávou, alkoholem, jet lagem, změnou zimního/letního času, příliš brzkým vstáváním do školy či práce, teplotou ložnice, nesmyslným používáním LED světel, špatným osvětlením atd. Ovšem dotkne se i velmi zajímavých témat, jako proč sníme, zda je možné sny číst a následně vysvětlit, jak se spánkem řeší traumata, ale i jaké existují spánkové poruchy jako např. nespavost nebo narkolepsie.
Velmi důrazně varuje před nedostatkem spánku, protože dopady mohou být a často také jsou až děsivé. Čas, kdy spíme, dává našemu organizmu možnost zásadně zregenerovat tělo, mysl, ale třeba si i vytřídit a upevnit paměť. Spíte-li v noci méně než 6-7 hodin, ničíte svůj imunitní systém, což vede k mnohem vyššímu riziku vzniku různých onemocnění.
Je to další kniha, kterou rozhodně doporučujeme k přečtení, resp. ke koupi, a především k podělení se o nabyté informace s vašimi blízkými, rodinou, přáteli. A hlavně! Vůbec neberte prášky na spaní a raději otestujte jiné způsoby, jak si spánek zlepšit bez použití výrobků farmaceutických firem, kterým jde, jak jistě víte, především o astronomické zisky.

Profesor neurologie a psychologie Univerzity v Berkeley, Matthew Walker, který vede tamější spánkovou laboratoř (Center for Human Sleep Science) od základu prozkoumal tajemství spánku a jeho vliv na náš život. Walker se ptá: proč příroda stále nutí trávit téměř všechny živočichy denně tolik času v bezbranném stavu? Jakou tak zásadní evoluční výhodu spánek přináší, že to vyvažuje jeho rizika? Odpověď je prostá: ta výhoda není jedna, je jich nespočet, a všechny dohromady zajišťují naši existenci.
Připravte se, že po přečtení této knihy se už neodvážíte svůj spánek zanedbávat…Přesto mnozí máme spánek za ztrátu času a podceňují ho i média. Vždyť kolik jste už toho četli o výživě nebo sexu, ale kolik o drtivých dopadech dlouhodobého mírného nedostatku spánku? Podle Walkera je osm hodin čistého spánku pro většinu populace naprosté minimum, z čehož plyne, že zhruba osmdesát procent z nás žije ve spánkové deprivaci. Důkazy o tom, co to způsobuje jednotlivci i společnosti jako celku, stále přibývají a v knize je najdete pěkně pohromadě. Walker fascinujícím způsobem objasňuje vliv spánku na logické rozhodování, učení a paměť, na seřizování našich emocí a imunitní systém, ale i metabolismus a chuť k jídlu. A přesvědčivě dokládá, že chronický nedostatek kvalitního spánku nás může nejen mnoha různými způsoby zabít, ale také ovlivnit rozhodování a chování celé společnosti.
Naopak poučeným spáčům přináší spaní kvalitní život a konkurenční výhodu. Zajišťuje efektivní schopnost učit se, pamatovat si a uvažovat logicky. Vyrovnává emoce, správnou funkci imunity, metabolismu, reguluje chuť k jídlu a hladiny hormonů, působí jako zásadní prevence cukrovky, srdečních chorob i Alzheimera. Neméně důležité jsou i sny: zpracovávají běžné emocionální zážitky ze dne a systematicky obrušují traumatické vzpomínky. Navíc nejen podporují, ale de facto umožňují kreativitu. Díky dlouholetému výzkumu profesora Walkera se dozvíte, co dělá s vaším spánkem alkohol a kofein (to se vám líbit nebude), co se doopravdy děje během REM fáze, proč se spánkové rytmy během života mění a jak v jednotlivých životních fázích zapracovat na zlepšení spánku, potlačení nespavosti a spánkové deprivace.
Kniha je také manifestem apelujícím na firmy, instituce a vlády, aby byl vliv spánku nově vnímán jako zásadní aspekt ovlivňující zdraví a pracovní výkon.
Kniha předního světového neurovědce Matthewa Walkera odkrývá nejnovější poznatky z výzkumu spánku. Poprvé v historii dnes věda dokáže zodpovědět, proč vůbec spíme, jak spánek prospívá našemu tělu a mozku a proč má spánková deprivace tak ničivé následky. Walker fascinujícím způsobem objasňuje vliv spánku na logické rozhodování, učení a paměť, na seřizování našich emocí a imunitní systém, ale i metabolismus a chuť k jídlu. A přesvědčivě dokládá, že nedostatek spánku nás může mnoha různými způsoby zabít. Seznamte se i vy s posledními vědeckými objevy, díky nimž pochopíte, jaký elixír zdraví, štěstí i moudrosti ve svých životech (a postelích) máme. V knize najdete i rady, jak odstranit různé špatné návyky a další překážky, které brání kvalitnímu spánku vás i vašich blízkých. Kniha byla přeložená do více jak 30 jazyků a již teď mění životy jednotlivců i celých společností. Z knihy se mimo jiné dozvíte:
 • jak poznat svůj chronotyp a pochopit jeho neměnný vztah s cirkadiánním rytmem těla
 • že spánek významně snižuje riziko srdečního infarktu a mrtvice, chrání před rakovinou, Alzheimerovou chorobou a diabetem typu II
 • co nám převratný rozvoj zobrazovacích metod odhaluje o NREM a REM fázích spánku, a jaký mají vliv na odvádění toxických metabolitů z mozku
 • jak sny zmírňují traumata a bolestivé vzpomínky a podněcují kreativitu
 • kdy nejpozději požívat kofein, proč se držet dál od prášků na spaní a kdy si pomoci tabletou melatoninu
 • jak se mění vzory spánku v průběhu života a proč nechat teenagery ráno dospat
 • a hlavně, jak se znovu naučit dobře usínat a zdravě spát

Sleep is your superpower | Matt Walker - v angličtině, 19 minut

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: