Přidejte se k nám a už vám nic neunikne ♥. Co všechno získáte "obyčejnou registrací"? 1. Uvidíte CELOU nabídku e-shopu. 2. Možnost nákupu vybraných produktů za VIP ceny. 3. Možnost pronakupovat se na věrnostní slevy ve výši až 5 %.

Plenky POOPEYS COMFORT vel. 4

Kód: JS 2
4 hodnocení
Značka: Poopeys
169 Kč / ks
Na dotaz
Položka byla vyprodána…

Cena za kus: 3,80 Kč. Plenky POOPEYS COMFORT poskytnou pohodlí vašemu dítěti ve dne i v noci. Bez chloru, ftalátů, PVC, latexu a barviv. Zdravá alternativa jednorázových plenek.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Už dávno se ví, že klasické plenky jsou pro vaše mimino podstatně zdravější variantou (viz porovnání klasických a jednorázových plenek) a notabene jsou v konečném efektu i výrazně levnější, přesto jednorázové pleny bohužel ještě stále vítězí zhruba u 90 % spotřebitelů s malými dětmi. Během dvou let, což je považováno za průměrnou dobu přebalování, jich ti nejmenší spotřebují až 4000 kusů...ach jo. Proto jsme hledali takové, které budou jak se říká "tím nejmenším zlem" - kvalitní, šetrné k jemné pleti Vašeho miminka, k přírodě i k Vaší peněžence.
 
Jednorázové plenky POOPEYS COMFORT velikost 4 MAXI, 44 ks
 • pro děti s váhou 7 až 18 kg
 • ideální pro den i noc
 • polské plenky nejvyšší jakosti s historií již od roku 1992, které jsou neustále inovované, aby splňovaly ty nejnáročnější požadavky maminek a dětí
 • dobře prodyšná konstrukce absorpční vložky zajišťuje okamžité uchycení vlhkosti a její udržení mimo pokožku pro příjemné pohodlí dítěte
 • 3D uzávěry na suchý zip ("trojité zapínání") vám umožní rychlé upevnění pleny a její opakované použití
 • vnější plášť umožňuje pokožce volně dýchat a minimalizuje riziko odřenin a podráždění
 • speciálně navržený tvar kazety Super Comfort System umožňuje maximální nastavení plenky na zadeček dítěte
SLOŽENÍ PLENEK POOPEYS
SAVÉ JÁDRO
Skládá se ze dvou složek, z BUNIČINY a SAPu. SAP je dehydrovaný gel s obsahem polymeru se superabsorbčními vlastnostmi, u kterého nebyl prokázány negativní ani toxické vlastnosti na zdraví. Jedná se o drobné krystalky, které při kontaktu s jakoukoli vlhkostí tuto vlhkost spolu s pachem pojmou až do objemu 300 násobku své hmotnosti a udrží je při běžných teplotách po několik hodin uzamčenou. Postupem času dochází k vysušení a uvolnění vlhkosti do prostředí. SAP je recyklovatelný, ale bohužel není biologicky rozložitelný. Díky svým netoxickým vlastnostem nezatěžuje přírodu. V plence je z důvodů absorpce vlhkosti a zápachu, zároveň díky svým netoxickým vlastnostem i antibakteriální a pomáhá tak držet pokožku dítěte v suchu bez kontaktu s vylučovanými tekutinami. BUNIČINA je materiál získávaný z jinak nepoužitelného odpadu pokáceného dřeva nebo z jednoletých rostlin. V ČR a ve většině Evropy je získávána ze smrků. Buničina je základní látkou pro výrobu papíru, kdy pak dochází k její úpravě, jako je bělení apod. Pro výrobu savého jádra plenek se používá pro své absorpční vlastnosti a schopnost udržet jednotlivé krystalky SAP na místě, aby byla spolehlivě odváděna vlhkost a byla rozložena po celé ploše jádra, čímž sníží riziko podráždění dětské pokožky kontaktem s tekutinou. Při výrobě plenek není potřeba buničinu bělit, neboť jako finální produkt má lehce slonovinovou barvu a mezi dvěma vrstvami netkané textilie již není její barva znát. V případě jejího tmavšího zbarvení je bělena oxidací nebo horkým vzduchem. Její bělení ať již oxidací nebo pomocí peroxidu vodíku je zbytečné a prodražuje finální cenu plenek, u kterých je tohoto procesu použito.
PŘIDANÉ LÁTKY
Plenky Poopeys jdou cestou nepřidávat do plenek vůbec nic. Ani Aloe Vera či Pantenol nebo Allantoin. Důvod je zcela prostý: pokožka každého dítěte je zcela jiná a jinak i reaguje na přidané látky v čemkoli, u plenek to platí dvojnásob - vždyť jsou v kontaktu s plenkou téměř celý den. Navíc jsou u běžných plenek tyto přídavné látky jen v nepatrném množství, spíše z reklamních důvodů. To, že se uvolňují pomocí tekutiny, činí jejich efekt velmi diskutabilní.
LDPE
Obecně se jedná o měkkou formu plastu, která je používána na výrobu různých mikrotenových sáčků a tašek, například pro supermarkety. LDPE je netoxický, hygienický a recyklovatelný plast, který se navíc v plence nachází jen v nepatrném množství. Je použit na lepítka se suchým zipem a na vyztužení dvojitých vnitřních mantinelů (lidově vnitřních gumiček), aby drželi jak mají a nic neproteklo při zachování pohodlnosti plenky.
NETKANÁ TEXTILIE
Pro výrobu dětských plen Poopeys je používána netkaná textilie z viskózových vláken, která jsou vyráběna z celulózy a po chemickém zpracování je finálním produktem vlákno, které se posléze zpracuje na textilii s úžasnými vlastnostmi vhodnými pro dětské pleny. Tato netkaná textilie je velmi lehká, odolná vůči mechanickým vlivů i vůči vlhkosti a teplotě. Navíc je snadno rozložitelná a nezatěžuje tak ekosystém. Netkaná textilie je v dětské plence Poopeys použita pro vnitřní i vnější plášť, obaluje a drží na místě savé jádro. Jsou z ní vyrobené veškeré lemy, pásky apod. Některé běžné plenky, zejména ty velmi levné, jsou vyrobené z netkané textilie ze syntetických vláken jako je polypropylen nebo polyester, což jsou vedlejší produkty ropy a velmi zatěžující ekosystém.
 
CO V PLENKÁCH POOPEYS NENAJDETE?
CHLOR – při výrobě plenek není používán u žádného z materiálů
FTALÁTY – plenky Poopeys jsou vyráběné a kompletované na území Evropské unie, nikoli v Číně nebo jiné zemi mimo EU a platí tak striktní zákaz používání ftalátů coby změkčovadel plastů u výrobků pro děti. V plenkách je tedy nenajdete a riziko absorbování těchto látek z plenek je tak nulové.
PVC (polyvinylchlorid) – tento typ plastu se u výroby plenek již delší dobu nepoužívá z důvodů možného obsahu ftalátů
LATEX – není v plence obsažen, neboť je zde riziko alergické reakce. Nicméně se jedná o čistě přírodní látku, se kterou se setkáme u mnoha dalších produktů jako dudlíky, kondomy, rukavice apod.
BARVIVA – plenky Poopeys jsou sice i v barevných verzích, nicméně k barvení textilie je použito pouze potravinářské barvivo. U některých plenek, které jsou výrazně barevné může být použito i chemické barvivo pro jejich stálost a pestrost motivu.  

U jednorázových plenek pro vás máme hned dvě porovnání: POOPEYS v porovnání s jinými jednorázovými plenkami, a také trošku složitější, přesto však věříme že přehledné porovnání s látkovými plenkami:
 

1. porovnání cen jednorázových plenek bez ohledu na jejich složení pro váhovou kategorii 8-18 kg, provedené 21. května 2019. Zdroj informaci heureka.cz, zbozi.cz, google, dada-pleny.cz.

 
1 ks
Carine 8-18 kg, 10 ks á 35,- Kč
3,50 Kč
POOPEYS COMFORT, 4 MAXI, 7-18 kg, 44 ks á 159,- Kč
3,60 Kč
DADAplenky 7-18 kg, 46 ks á 179,- Kč
3,89 Kč
Pampers Leep&play maxi, 7-14 kg, 50 ks á 209,- až 330,- Kč
4,18 - 6,60 Kč
Bella Happy 8-18 kg, 66 ks á 278,- až 404,- Kč
4,20 až 6,12 Kč
PANDA Maxi, 8.18 kg, 42 ks á 199,- Kč
4,73 Kč
BABYSOFT 7-16 kg, 38 ks á 210,- Kč
5,62 Kč
Pampers Premium Care 4 Maxi, 8-14 kg, 52 ks á 309,- až 481,- Kč
5,94 až 9,25 Kč
Bambo Nature 7-18 kg, 60 ks á 390,- Kč
6,50 Kč
DryFit perfekt-soft, 7-18 kg, 18 ks á 193,60 Kč
10,80 Kč

 

2. jednorázové versus látkové pleny
Možná vás to překvapí, ale používáním látkových plen ušetříte poměrně velkou část peněz - mluvit můžeme až o polovině peněz, které byste investovali do jednorázových plen. Navíc pokud plánujete v budoucnosti další miminko, nebudete muset investovat žádné finance do dalších plen a tak zůstanete jen u prvotní investice do látkovek, maximálně počítejme s doplnění sady.
Pro porovnání jsme vzali látkové pleny zn. Matějovský, TOP značku, která ctí kvalitu jako za časů našich babiček - vysoká gramáž, vysoká savost, vysoká trvanlivost... a ano, i vyšší cena, než za jakou se dají sehnat "obyčejné" bavlněné plenky (na druhou stranu jsou k sehnání i dražší, se stejnou a nižší kvalitou - a nejde o překlep u slovíčka nižší).
Náklady na prací cyklus vychází z cen za vodné/stočené (60 litrů - 5,- až 6,- Kč), spotřebovanou el. energii (také 5,- až 6,- Kč za cyklus), a prací prášek (cca 7,- Kč za cyklus).
V tabulce jsme to úmyslně přehnali s počtem pracích cyklů - dítě na látkových plenkách je schopné být ve dne i v noci bez plenek již od dokončeného prvního roku, dětem na jednorázovkách to trvá (především v noci) podstatně déle - dva i tři roky. Navíc první měsíc-dva života prcka se sice pere skoro obden, postupně ale frekvence klesá a od třetího měsíce už je to jen jednou za týden.
Porovnání za dva roky "plenkování":
 
80 ks látkových plen 70 x 70 cm Matějovský (20 ks á 780,- Kč) 3.120,- Kč
10 ks látkových plen 90 x 100 cm Matějovský (2 ks á 178,- Kč) 890,- Kč
5 ks přebalovací kalhotky (200,- až 400,- Kč podle typu) 1.500,- Kč
praní 1. rok (každý třetí den, dva roky, 17,- Kč / prací cyklus) 2.068,- Kč
praní 2. rok (1x týdně) 884,- Kč
celkem 8.462,- Kč
 
U spotřeby jednorázových plenek jsme vycházeli z několika různých statistických údajů na webových stránkách, blog-diskuzích atd., nejčastěji se shodují na údaji 4000 ks plenek za dva roky (cca 5 plenek na den). Při ceně 5,- Kč (nejčastější cena) za plenku je to 20.000,- Kč, při ceně 3,50/ks je to pořád ještě 14.000,- Kč. Skóre srovnáte při třech plenkách na den s cenou 3,50 za kus ... pokud plánujte více jak jedno dítě, skóre nesrovnáte nikdy :) Tedy - cenové, finanční, ekonomické - jedno, jak si ho nazvete. Zdravotní a ekologické jednoznačně vždy prohrávají jednorázové plenky. A nezapomeňte - porovnání napsala 4násobná mamina se zkušenostmi s oběma typy plenkování (první dítě: r. narození 1983 - pouze látkové, druhé dítě: r. 1990 - jednorázové plenky pouze nárazově, byly tenkrát naštěst ještě hodně drahé a díky tomu se používaly tak jak se používat mají: pouze v nutných případech, třetí dítě: r. 1991 - cenová dostupnost bohužel podstatně lepší, takže skoro výhradně jen plenky jednorázové. Látkové padly na úklid, rozdaly se ... nějak se už další dítě neplánovalo :-). Čtvrté dítě: r. 1997 - převážně plenky látkové, přestože se musely znovu nakoupit. Ke všem již zmíněným důvodům je dobré přidat i opomíjený správný vývoj kyčlí.
S láskou vaše autorka projektu Božena Landová

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:
 Představení polské společnosti Hygienika Dystrybucja S.A.:
 • dynamicky se rozvíjející polský výrobce výrobků pro osobní hygienu pro děti a ženy
 • pochopení specifičnosti výrobků, které vyrábějí, zajišťuje spotřebitelům jejich vysokou kvalitu a pohodlí při používání
 • Hygienika Dystrybucja S.A. neustále průběžně hledá inovativní řešení v každé fázi své činnosti: od využití moderních proekologických technologií při výrobě až po kreativní design balení výrobků. Zároveň dodržuje nejvyšší standardy kvality, to znamená, že celý proces vývoje výrobku podléhá přísným testům a kontrolám - od okamžiku přijetí surovin až po dodávku hotových výrobků pro distribuci.
 • uvědomují si, že pouze vysoká kvalita zajišťuje úspěch na trhu, proto spolupracují s leadrem mezi laboratořemi v Polsku - JSH Hamilton

Milé maminky, dovolte na úvod pár osobních postřehů. Mám 4 syny - ročník narození 1983, 1990, 1991 a 1983. U prvního byly jen plenky látkové (cca půl roku jsem byla v té době bez pračky a prala v ruce, resp. klasicky - na valše :) ), u druhého byly jednorázovky drahé, takže jsme je používali přesně tak, jak se mají : vyjímečně, při delší cestě "někam". U třetího syna už byly cenově daleko dostupnější - takže byl především na nich. U čtvrtého syna už jsem ale znovu používala pleny látkové - přestože jsem je musela znovu nakoupit. Proč? Prostě jsem jen v praxi zažila všechna pro a proti obou variant a za svou osobu jednorázovkám říkám "děkuji, nechci". Proč tedy jsou v naší nabídce? A/ pro občasné použití jsou opravdu potřeba, a B/ jestliže je tolik maminek bohužel ještě pořád kupuje, tak ať radši kupují takové, které jsou ekonomické, ekologické a pro jejich miminko co nejméně škodlivé ♥
s láskou vaše autorka projektu Božena Landová
 
Obecné srovnání jednorázových (běžných i ekologických) a látkových plenek
Věděli jste, že pokožka je největším orgánem lidského těla, která lehce vstřebává všechny látky z oblečení, krému atd., se kterými přijde do styku? Používáním zdravých dětských jednorázových plenek omezíte množství chemických látek, se kterými vaše dítě přichází každodenně do kontaktu. Je zde několik hledisek, které nás mohou přesvědčit o tom, že návrat k používání látkových plen je správnou cestou. Na obrázku níže jsou popsané hlavní nevýhody v používání konvenčních jednorázových plen. Právě tyto nevýhody bývají pro mnoho lidí hlavním motivátorem pro jejich používání...
 
Něco málo z historie jednorázových plen
První jednorázové plenky měly vnitřek z mnoha vrstev kapesníkového papíru a byly schopny udržet 100 ml moče, což je asi jedna dávka moči. Po roce 1960 se začala pro absorpční jádro používat celulóza a superabsorpční polyester (kyselina polyakrylová), který byl patentován roku 1966 společností Johnson & Johnson. Od vynálezu plenek na jedno použití ušel průmysl na výrobu hygienických prostředků dlouhou cestu a bylo patentováno přes 1000 různých obměn ke zlepšení účinnosti jednorázových plenek.
Složení běžných jednorázových plen
 • ve většině případů se složení na obalu ani nedozvíte
 • vnější vrstva je vyrobená z nepropustné polyethylenové fólie. Na výrobu polyethylenu potřebného na výrobu 1 plenky se spotřebuje přibližně 1 hrnek surové ropy.  S průměrnou spotřebou 4 000 ks plenek za celé plenkovací období 1 dítěte to vychází na cca 900 l oleje.
 • dotyková vrstva je obvykle z polypropylenu, který se používá např. k výrobě termoprádla (může být napuštěná vitaminem E a výtažky z aloe vera, aby se zabránilo opruzení)
 • absorpční jádro je tvořeno celulózou a absorberem na bázi polyakrylátů, který je schopný pojmout až 30-ti násobek tekutiny své vlastní hmotnosti. Po kontaktu s vodou se z něj stává gel, který někdy můžete najít v podobě malých rosolovitých krystalků na dětské pokožce v průběhu přebalování. Je spojovaný s výskytem toxického šoku - proto byl roku 1985 zakázán v dámských tampónech.
 • součástí absorpční vrstvy jsou také velmi často barviva a parfemace. Často se jedná o syntetické citrusové vůně, které se ukázaly jako velmi problematické, co se týče dopadu na hormonální systém člověka. Navíc to mohou být alergeny dráždící dětskou pokožku a způsobující různé druhy vyrážek.
 • Jaké další chemikálie mohou být v jednorázových plenkách?
 • Dioxiny - vznikají jako vedlejší produkty chemického bělení chlórem. Tyto látky mění chování našeho endokrinního systému. Jsou nebezpečné pro nervový systém a poškozují funkce jater. Bavlna, která se používá v konvenčních hygienických produktech je bělená chlórem. Proto se tato látka vyskytuje i v dámských vložkách a tampónech a je zodpovědná za vznik astmatu, navíc může způsobit neplodnost.
 • Ftaláty - tyto látky působí také jako hormonální disruptory – mění chování našeho endokrinního systému.
 • Těžké kovy - mohou být obsaženy v barvivech
 • TBT (tributyl cín) - vysoce toxická látka, která má vliv na hormonální systém. Spekuluje se, že může způsobovat sterilitu u chlapců ( u korýšů byly změny v pohlavním chování již prokázány) . V roce 2000 objednala WEN odbornou analýzu pěti nejznámějších typů jednorázových plenek: Pampers, Huggies, Sainsburry’s, Boots a Benetton. V každém z nich bylo nalezeno stopové množství této látky. Ačkoli množství bylo nepatrné, děti mu jsou vystaveny až 3,6 x déle, než doporučuje limit Světové zdravotnické organizace (WHO). Proto se postupně po celém světě používání této látky zakazuje. Výrobci jednorázových plenek reagovali tím, že popřeli jakoukoli přítomnost této chemikálie nebo tvrzením, že tak malé množství nepředstavuje žádné riziko.
 • mnoho rodičů má pocit, že není třeba dítko přebalovat každé 3-4 hodiny, když je dítko v suchu. A to je jedna z příčin vzniku plenkové dermatitidy – vlhko a teplo pod plenkou je ideální prosředí pro množení povrchových bakterií, které rozkládají močovinu na štiplavý amoniak, který dráždí pokožku.
 • vědci z univerzity v německém Kielu (studie z roku 2000) zjistili, že neprodyšný lem papírových plenkových kalhotek zvyšuje průměrnou teplotu šourku o jeden stupeň, přičemž je prokázáno, že vysoká teplota této části mužského pohlavního ústrojí v dospělosti snižuje počet spermií. Vědci zkoušeli teplotu šourku u 48 malých chlapečků během čtyřiadvacetihodinového období. Část z nich měla papírové plenky a část klasické látkové. Zjistili, že papírové plenky zhoršují přirozené ochlazování šourku, zatímco klasické plenky na jeho teplotu neměly žádný vliv.

Složení jednorázových ekoplenek
 • přírodní buničina, papír, nebělená celulóza, gel (přírodní extrakt z čajovníku), klepítka z polyethylenu
 • obal bývá plně kompostovatelný, zbytek kompostovatelný z 60-90 procent (závisí na výrobku)
 • bavlněné nebývají bělené chlórem, neobsahují tudíž hormonální disruptory
 • jejich výroba i složení je výrazně šetrnější k životnímu prostředí, neboť plenky jsou lépe biologicky odbouratelné.
 • organické plenky mají plastovou vrstvu vyrobenu z ekoplastů, které se vaří a lisují z kukuřičného nebo bramborového škrobu.
 • jednorázové organické plenky neobsahují GMO látky, nenajdete v nich ani umělé vůně, lanolin nebo latex. Pokud se jedná o pleny bambusové, což je další z variant ekoplenek, materiál na jejich výrobu pochází z hlídaných lokalit a s ohledem na zachování přirozeného prostředí, z kterého surovina pochází.
 • v některých plenkách slouží jako absorpční vrstva nebělená buničina.
 • pokud ekoplenky obsahují parfemaci, je čistě přírodního původu a používají se k ní éterické oleje. Pro lepší pocit děťátka se mohou v plence vyskytovat také rostlinné výtažky třeba z aloe vera nebo levandule, případně organického heřmánku a měsíčku.
shrnutí - porovnání jednorázových plenek
 •  
  jednorázové EKOPLENKY
  běžné jednorázové plenky
  % celkové biologické odbouratelnosti
  až 75 %
  0 – 25 %
  bělení plenky
  kyslíkem, bez použití chlóru
  chlórem (jako vedlejší produkt při bělení chlórem vzniká rakovinotvorný dioxin)
  Z čeho se skládá plenka?
  především biologicky odbouratelné zdroje (nejčastěji kukuřičný škrob), žádný (anebo minimalizovaný) obsah ropných plastů, neobsahují latex ani tributiltin
  plast (ropa), latex, tributyltin (i nejmenší koncentrace tributyltinu může poškodit imunitní systém dítěte a ovlivnit hormonální systém) a další chemické látky
        - vnější plášť plenky
  biologicky odbouratelné zdroje – nejčastěji kukuřičný škrob – perfektně prodyšné
  polyethylen - materiál mikrotenového sáčku (nebezpečné hlavně pro chlapce, protože není prodyšný a zvýšená teplota ve varlatech může vést ke špatnému reprodukčnímu potenciálu v dospělosti)
        - absorpční jádro
  jen velmi malá dávka gelu v podobě superabsorpčního polyméru (některé plenky mají gel z kukuřičného škrobu)
  5 - 10 x více suberabsorpčního polymeru než ve zdravých plenkách
  Vůně a další aditiva
  NE (pokud vůně, tak pouze přírodní)
  ANO - syntetické parfémy, deodoranty, antioxidanty, krémy (mohou přispět k bolestem hlavy a tvorbě vyrážek)
  FSC certifikát (tzn. že použitá celulóza pochází z trvale udržitelných lesů)
  ANO
  NE - často používáno dřevo z bezohledně kácených stromů
  Rozložitelnost plenek na skládce
  2 - 4 roky
  až 400 let

Složení látkových plen
BAVLNA
 • patří k nejčastějším materiálům na výrobu látkových plen - má velkou savost a pevnost v tahu, která se za mokra asi o 20 % zvyšuje, čímž je vhodná pro časté praní
 • pěstování bavlny má také negativa – zabírá 2,5 % orné půdy, na její pěstování připadá 16 % světové produkce insekticidů a je náročná na spotřebu vody
 • alternativou je organicky pěstovaná bavlna – v rozmezí let 2013-14 ušetřila produkce biobavlny oproti konvenční bavlně ekvivalent téměř 95 000 olympijských bazénů pitné vody, energii, která by mohla napájet 6W žárovku přes 57 000 let a snížila emise skleníkových plynů ekvivalentu 14 000 cest autem okolo světa
BAMBUS
 • rychlé pěstování nevyžadující chemizaci a spotřebou vody
 • vyniká hebkostí a velkou nasákavostí – až 4 x větší než bavlna
 • obsahuje přírodní antibakteriální, antialergenní složku bamboo kun, která zvyšuje odolnost materiálu vůči bakteriím, plísním, houbám, kvasinkám a zápachu
 • bambus však musí projít náročným chemickým procesem a přeměnit se na viskózu, aby se stal příjemný na omak a nikdo zatím neví, zda a jaký to má na složku bamboo kun vliv
 • lze ho zpracovat i za použití méně škodlivých organických rozpouštědel, je to však finančně náročnější. Certifikát Oekotex zaručuje, že látka prošla touto šetrnější úpravou.
 • bambus jako rychlerostoucí tráva svými charakterovými vlastnostmi nahrazuje dřevo a má pro své všestranné použití velký potenciál
 • největším pěstitelem a producentem bambusu je Čína, většina plantáží je umělých (monokulturních). Ty intenzivně obdělávané snižují úrodnost půdy, extensivně obdělávané mají vysokou diverzitu a tvoří krásné scenérie lákající turisty (tzv. bambusová turistika).
 • bambus je také spojen s rozvojem nano­technologií v textilním průmyslu. Nanočástice se v jeho případě získávají z bambusového uhlí (bambus je vysušen a při 800 stupních zuhelněn). Poté se dalšími postupy přeměňuje na nanočástice, které se spojují s bavlněnými, polyesterovými a nylonovými vlákny. Ze vzniklé příze se vyrábí ponožky či dětské pleny (bambusové uhlíkové pleny). Otázka enviromentálních důsledků produkce je zatím neprobádaná.
KONOPÍ
 • konopí  je několikrát  silnější než bavlna, odolnější vůči opotřebení, odření, roztrhnutí, plísním, znečištění, sražení a negativním účinkům slunce
 • zlepšuje půdní úrodnost, má třikrát vyšší výnosy na akr než bavlna
 • na rozdíl od bavlny či bambusu nepotřebuje při pěstování či textilním zpracování chemizaci, ani velké množství závlahové vody a může růst v různých klimatických podmínkách
 • enviromentálně nejšetrnější materiál, pokud je pěstován v místě použití. K jeho masovému rozšíření (v ČR by se dalo pěstovat na 30 000 ha půdy) brání 2 faktory. K tomu, aby se z něj vyrobila jemná látka, je nutné ho smísit s bavlnou či hedvábím. Úřednické kličky – samotná produkce konopí sice nevyžaduje specifická opatření, ale jsou s ní spojené náročné procedury v podobě testování plodin a úředních kontrol.
VLNA
 • používá se na výrobu svrchních kalhotek
 • ovčí vlna obsahuje přírodní impregnační a antibakteriální látku Lanolin, jehož obsah se v kalhotkách, jakmile začnou provlhat, obnovuje lanolinovou kůrou
 • velmi zdravá forma přebalování, vhodná pro citlivou pokožku
 • jeden z mála produktů, které jsou dosažitelné lokálně
 • merino vlna (velmi jemná) většinou pochází z ovcí na Novém Zélandu či Austrálie, která je největším globálním producentem vlny. Donedávna farmáři z 80% praktikovali na ovcích nešetrný zákrok mulesing a proto je vhodné pátrat po certifikované mulesing free merino vlně.
UMĚLÉ MATERIÁLY
 • tyto materiály (fleece, microfleece, polyester, polyuretan) se vyrábí z neobnovitelných zdrojů
 • oproti savé vrstvě plen se vyznačují nižší životností (není dobré prát na vysoké teploty)
 • novým odvětvým jsou materiály z recyklovatelných materiálů (zejména PET lahví) – využívají se hlavně na výrobu sportovního oblečení, ale hlavně v zahraničí už se z těchto materiálů vyrábí i plenky (u nás zatím nejsou příliš běžné)