Přidejte se k nám a už vám nic neunikne ❤️. Co všechno získáte "obyčejnou registrací"? 1. Uvidíte CELOU nabídku e-shopu. 2. Možnost nákupu vybraných produktů za VIP ceny. 3. Možnost pronakupovat se na věrnostní slevy ve výši až 5 %.

HERBEX čaj Rooibos 20 x 2 g

Kód: HX 02
1 hodnocení
45 Kč / ks
Na dotaz
Můžeme doručit do:
18.1.2024

Víc, než jen lahodný čaj. Rooibos čaj neobsahuje kofein, má nižší obsah tříslovin a velice příjemnou medovou chuť. Vhodný pro všechny generace v horké i ledové podobě.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Sáčkovaný čaj ROOIBOS 20 x 1,5 g
 • čistý čaj rooibos - skvělý organický fair-trade rooibos
 • čaj rooibos je jihoafrický čaj z keře Aspalathus linearis, který neobsahuje kofein, proto je vhodný i pro starší lidi a děti
 • žádná příchuť (jak je běžné v Česku), jen přírodní lahodně medová chuť
 • víc, než jen lahodný čaj: Rooibos neboli čajovníkovec kapský disponuje zajímavými léčivými účinky, které se projeví při dlouhodobém a pravidelném užívání. Čaj, který postrádá tein, lze nabídnout rovněž těhotným, kojícím maminkám, ale i dětem, kdy jej můžeme doplnit o krapet čerstvě vymačkané pomerančové šťávy. Lze jím také zpestřit pitný režim seniorů, kteří mají problémy se spánkem: čaj totiž pozbývá výrazného povzbuzujícího účinku, který je patrný u klasické kávy.
  Rooibos je doslova koktejlem zdraví
  Čajovníkovec kapský je ve své podstatě vytrvalou rostlinou s jemně jehličkovitými listy, dorůstající výšky 1 metru. Její původ je přikládán cedarbergské oblasti západokapské části Jižní Afriky. Předmětem zájmu je nať, sbíraná odřezáváním asi 35 cm nad zemí. Následně se fermentuje, podobně jako černý čaj. V bylině najdeme kvalitní třísloviny, oproti černému čaji jich zde ale je podstatně méně. To, čím je rooibos tak úžasný, jsou stopové prvky a minerály: železo, měď, draslík, hořčík, mangan, vápník či zinek.
  Zajímavou látkou je aspalathin, který vykazuje antidiabetickou aktivitu a výrazný protizánětlivý efekt. Tato látka je v potřebném množství pouze v této bylině. V jednom šálku silnějšího čaje je až 180 mg účinných fytochemikálií, z nichž nejvýznamnější jsou flavonoidy. K těm řadíme zhruba 60 přítomných látek, vykazujících silnější antioxidační účinek a také vysoce protektivní vliv na naše cévy. Mimo to čaj celkově posiluje, zklidňuje a harmonizuje celý náš imunitní systém.
  Rooibos v kuchyni
  Jeho velkou předností je krásná medová barva, kterou můžeme využít při přípravě limonád, ale i polévek. V některých zemích se zelenina vaří přímo v tomto nápoji, čímž budoucí polévka nabyde o další cenné minerální složky. Uvaříme-li skutečně silný vývar, můžeme jej použít jakožto základ k přípravě kořeněných marinád. Překvapivé využití najde i při pečení: pokud máte vyloženě hutnější těsto na koláče, případně nechcete-li jej stavět na vejcích či mléce, je možné tyto složky rooibosem do jisté míry nahradit. V rooibosu je také možno vařit ovesné vločky, pohanku či jáhly a ty pak dále připravit do podoby kaše, ředit jím ovocné šťávy či z něj připravit veganský pudink, a to následujícím způsobem:
  300 g jablek, 1 vanilkový pudink, 500 ml silnějšího čaje rooibos, 2 polévkové lžíce kokosového cukru
  Jablka nastrouháme nahrubo a povaříme je v půl litru čaje rooibos. Jakmile zavaří, přidáme cukr a pudinkový prášek, provaříme, nalijeme do misek, necháme vychladit. Servírujeme s lístky máty. Ujišťujeme vás, že chutnat bude i "všežravcům"
Příprava čaje:
 • Horký nápoj: vložte jeden sáček do hrnku, zalijte vařící vodou a nechte vyluhovat 2-3, případně až 10 minut. Oslaďte dle libosti. Vychutnávejte!
 • Ledový čaj (1 litr): uvařte 6 čajových sáčků v 500 ml vařící vody po dobu 5-6 min. Dolijte 500 ml teplé vody. Nechte vychladit v lednici nebo doplňte kostkami ledu. Oslaďte dle libosti a vychutnávejte!
Složení: rooibos 100 %
Hmotnost obsahu: 30 g - 20 nálevových sáčků s přebalem po 1,5 g
Výrobce: HERBEX s.r.o., Slovensko
 
Upozornění: Tento produkt byl uvedený na trh jako doplněk stravy. Nemá schválené léčivé účinky a nejedná se o lék. Není určeno jako náhrada pestré stravy. Nepřekračujte doporučené dávkování. Ukládejte mimo dosah dětí. Minimální trvanlivost vyznačena na obalu.
 

O Rooibosu (zdroj: wikipedie.cz)
 • Rooibos je nápoj, připravovaný z keře nazývaného čajovec kapský (Aspalathus linearis) z čeledi bobovitých. Již po mnoho generací je tento nápoj populární v Jižní Africe, jeho popularita se rozšířila i do řady zemí celého světa.
 • V Jižní Africe je běžné pít rooibos spolu s mlékem a cukrem, avšak v ostatních částech světa se většinou podává bez těchto přísad. Vůně rooibosu je často popisována jako sladká (a to i bez přidání cukru) a mírně ořechová. Příprava rooibosového nálevu je v podstatě stejná jako příprava černého čaje s tím rozdílem, že vůně je vylepšená delším vařením. Získaný nápoj je červenohnědý, což vysvětluje, proč se rooibosu někdy říká „červený čaj“.
 • Nápoj má charakteristickou tmavě červenou barvu a lehce nasládlou chuť. Někdy se rooibos také míchá s různými přísadami, aromatickými bylinami a podobně.
 • Rooibos obsahuje zejména fenolické látky a flavonoidy s prokázanými antioxidačními účinky a některé minerální látky. Z dalších látek jsou obsaženy glukosidy aspalatin a notofagin. Obsah vitamínu C je navzdory legendám velmi nízký, novější studie jeho přítomnost v červeném i zeleném rooibosu ani neprokázaly. Z minerálních látek je ve významnějším množství přítomna měď, fluor a mangan. Měď obsažená v 1 standardním šálku (1 čajová lžička rooibosu na šálek) pokrývá asi 8 % doporučené denní dávky, fluor 7 %, mangan 2 %. Jiné minerální látky, jako vápník, železo, draslík, hořčík, sodík, fosfor a zinek, nejsou přítomny ve významnějším množství a 1 šálek rooibosu přináší méně než 1 % doporučené denní dávky těchto prvků. Na rozdíl od pravého čaje má rooibos nízký obsah tříslovin.
Zdravotní účinky:
 • Existuje domněnka, že rooibos pomáhá vypořádat se s nervovým vypětím, alergiemi a trávicími potížemi. Při laboratorních testech (in vitro) se prokázalo, že rooibos inhibuje aktivitu xantinoxidázy, testy in vivo stále nebyly provedeny. Xantinoxidáza hraje roli v přeměně purinu na kyselinu močovou, což může potenciálně pomáhat v léčení dny. V těchto testech se zjistilo, při užití určitých koncentrací, že infuse rooibos je z poloviny tak účinná jako allopurinol, tedy lék, který je běžně při terapii dny předepisován právě na inhibici xantioxidázy.
 • V rooibos lze nalézt dva flavonoidy, kvercetin a luteolin, které jsou známy pro své kvality při terapii rakoviny. Rooibos neobsahuje antioxidant epigallokatechin-3-gallát, který lze nalézt v zeleném čaji.
 • Tradiční medicína v Jižní Africe užívá rooibos na zmírnění dětské koliky, alergie, astma a kožní problémy.
 • Polysacharid izolovaný z čajovce ukazuje aktivitu potlačující činnost HIV viru, tím, že se váže na T-lymfocyty.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: